Çinli WeChat Pay Türkiye’de

1058

Ayda 1,2 Milyar kullanıcısı olan ve Çin’in en çok kullanılan sesli ve yazılı mesajlaşma servislerinden biri olan ödeme sistemi WeChat Pay, artık Türkiye’de. Sistem İstanbul Havalimanı’ndaki gümrüksüz satış nağazalarında kullanılmaya başlandı.

Dünyanın en büyük bankalarından olan ICBC’in Türkiye bölümü tarafından ülkemize hizmete sunulan proje, online olarak düzenlenen açılış ve imza töreniyle kullanıma açıldı.Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Dr. Liu Yu Hua, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Gao Xiangyang, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, Unifree Üst Yöneticisi (CEO) Ali Şenher, Tencent Kıdemli Direktörü Dave Fan ve ICBC Merkez Ofisi yetkilileri katıldı.

ICBC Turkey sayesinde Türkiye’yi ziyaret eden WeChat Pay kullanıcıları, yaptıkları harcamaların ödemelerini uygulama üzerinden temassız olarak gerçekleştirebiliyor. Çinli turistlere ödeme kolaylığı sunan WeChat Pay’in aylık aktif kullanıcı hesap sayısı 800 milyonu geçtiği belirtiliyor.

Gümrüksüz satış mağalarında kullanıacak

Sistem, dünyanın en büyük gümrüksüz alışveriş alanına sahip İstanbul Havalimanı’nın alışveriş alanlarında kullanılacak. Pasaport kontrolü sonrası geliş-gidiş mağazalarında kullanılacak.

WeChat Pay ödeme yöntemi projesi, mevcut ödeme sistemlerine alternatif olarak kullanıcılara, hızlı, kolay ve güvenilir bir ödeme yolu sunmak üzere geliştirildi. WeChat Pay kullanıcıları, akıllı telefonlarını kullanarak hiçbir fiziksel temas olmadan ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. WeChat Pay ödeme sistemi, ilerleyen dönemde Çinli turistlerin yaygın olarak ziyaret ettikleri bölgelerde de hizmete girecek.