İngilizler İspanyolları Kızdırdı Bizi Sevindirdi

1170
İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gongales

İngiltere’nin İspanya için getirdiği seyahat kısıtlaması, İspanyollar tarafından tepki ile karşılandı. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales, “İspanya, İspanyollar için de turistler için de güvenli” açıklamasını yaptı. İspanya Otelciler Derneği CEHAT, kararıı “Mantıksız ve özensizce alınmış bir karar” diye yorumladı.

İspanyadaki korona vakalarını artması üzerine İngiltere Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde İspanya’ya seyahat kısıtlaması getirmişti. Kararın açıklandığı gün İspanyol yetkililer “Karara saygılıyız” açıklaması yapmıştı. Ancak üzerinden iki gün geçince İspanyollar kızdı. Önce İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales, sonra da İspanya Otelciler Derneği CEHAT, açıklamalar yaparak ülkelerinin güvenli olduğunu savundu. Ülkedeki otelciler ise konuya daha ılımlı yaklaştı. Bazı oteller yabancı turistlerin korona virüsü testlerinin masraflarını karşılama teklifinde bulundu.

Bu arada İspanya, İngiltere’nin ülkesini yeniden ‘Riskli ülke’ ilan etmesiyle uğradığı sarsıntıyı gidermek için diplomatik ve sektörel düzeyde girişimlere başladı.

Karar Türkiye ve Yunanistan’a yaradı

Öte yandan İngiltere’nin İspanya kararı Türkiye’ye ve Yunanistan’a yaradı. Riskli ülke kararına İngiltere’den sonra Almanya’nın da İspanya’dan dönenleri karantinaya alacağını açıklaması üzerine TUI İspanya seferlerini durdurdu. Hemen Türkiye ve Yunanistan’a ek seferler kondu.

TUI İngiltere ve Almanya Müdürü Andrew Flinthamsaid, ”Misafirlerimizin yüzde 70’i İspanya rezervasyonlarını başka destinasyonlara kaydırdı veya ileri bir tarihe erteledi. Bu nedenle bu hafta için Türkiye’de Dalaman ve Antalya’ya Yunanistan’da ise Girit, Rodos, Zante ve Korfu’ya ek uçuşlar koyduk” dedi.