Sadece 2.211 Otel 1.235 Restoran Sertifikalı

1071

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları başlatılan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’na başlayalı 2 ay oldu. Bu sürede sertifikalara sahip olan otel veya konaklama tesisi sayısı 2 bin 211, yeme-içme tesisi ise 1.235’e oldu.

50 odadan fazla odaya sahip tesislere Güvenli Turizm Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu kararın üzerinden 2 ay geçti. “Türkiye genelinde Güvenli Turizm Belgesi alan tesis sayısı günden güne arttı.. Sertifika alan otellerin sayısı yeterli mi? Değil elbette. Ama daha da artmasını bekleniyor. Çünkü bazı konaklama tesisleri kapılarını açmak için yurt dışından turist akışının hız kazanmasını bekliyor.

TÜRSAB başkanı Firuz Bağlıkaya

Bu konuda TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, da ımutlu. Başkan Almanya pazarından gelecek olumlu haberler ile açılacak otel sayısı ile belge alan tesis sayısının  çoğalaca inancında. “Bu süreçte büyükelçilere ve yabancı basın mensuplarına Antalya’da otellerde alınan önlemlerin anlatıldı. Almanya’dan gelen tur operatörü ve seyahat acentelerine İzmir ve Antalya’nın salgına karşı önlemlerle ilgili tanıtımlar gerçekleştirildi. Otellerde, transfer araçlarında, yeme-içme sektöründeki önlemlerle ilgili yurt içi ve yurt dışından olumlu dönüşler alıyoruz.” diyor. Bağlıkaya, İngiltere ve Ukrayna pazarından Türkiye’de tatil yapıp dönenlerin pozitif düşüncelerinin gelecek günlerde talebi artıracağını ileri sürüyor.