Ventilli Masken Riskli, Seni Uçurmam

987

ABD’nin dünya devi havayolu şirket Delta Airlines, yolcuların yüzlerine taktıkları maskeler ile ilgili yeni bir kararı yürürlüğe koydu. Buna göre havayolu şirketi “ventilli solunum maskelerinin” uçaklarında, check-in sırasında ve Delta Sky kulüplerinde kullanılmasını kesinlikle yasakladı.

Ventilli maske

Şirket yasaklama gerekçesini için şöyle açıklama yaptı; “Ventilli maskelerin, üzerlerinde kullanan kişinin nefes aldığı sırada kapanan, nefesini verirken de açılan bir valf var. Maskeler bu özelliğiyle öncelikli olarak kullanıcıyı korumak amaçlı tasarlandığı için kişi nefesini verirken valf açılıyor. Bu sırada da maskeyi kullanan kişinin karşısında bulunan kişiler için risk oluşturuyor. Böyle bir maske takılması halinde o kişi çevresi için son derece yüksek risk içeriyor. Bu nedenle yasakladık”

100 den fazla yolcuyu uçurmadık

Delta Airlines COD Ed Bastian

Bu arada maske zorunluluğu konusunda taviz verilmediğinin altını çizen Delta Airlines CEO’su Ed Bastian şimdiye kadar maske kullanmamakta direnen yüzden 1azla yolcunun uçuştan men edildiğini belirterek “Maskenizi takmama konusunda ısrar ediyorsanız, biz de Delta’yla uçmamanız konusunda ısrar edeceğiz” dedi.