Zarar 1.6 Milyar Dolar Ama İşci Çıkartmak Yok

991

ABD’nin önemli hava yolu şirketlerinden olan Southwest’in CEO’su Gary Kelly, rakiplerinin aksine alkışlanacak bir davranışta bulundu. Kelly her bir çalışanlarına mektup gönderdi. CEO mektupta “Şirketimiz yoğun bakımda. Ancak rakip firmaların aksine biz kimseyi işten çıkarmayacağız, ücretsiz izne yollamayacağız. 49 yıllık tarihimizde böyle bir şey yok” dedi.

Pandemi ile birlikte havayollarında işler tepetaklak olup uçaklar aylarca pistlerde motorları kapalı bekledi. Şirketler milyar dolarlık zararlar etti. Bu zararlar hala da katlanarak devam ediyor. Birçok havayolu 10 binler ile  ifade edilen rakamlardaki çalışanını işten çıkarttı, zorunlu ücretsiz izine gönderdi. Maaşlarını tırpanladı. İşte tam haberler ardı ardına duyulurken  Southwest’in CEO Gary Kell pandemi süresince 1.6 Milyar Dolar (10.9 Milyar TL) zarar ettiğini ilan etti. Bu pandemi döneminde herkesin yaptığı zarar açıklamalardan farklı değildi.  

Ama Kell Hava yolu şirketleri arasında şok etkisi yapan kararını çalışanlarına gönderdiği mektup ile açıkladı. Bu karar sektörde “şok” etkisi yaptı. Business Insider’da yer alan habere göre ABD’li Southwest’in CEO’su Gary Kelly, çalışanlara gönderdiği mektupta bu yola başvurmayacaklarını açıkladı.

Ekim ayından itibaren sektörde yine binlerce kişinin işsiz kalacağı konuşurken Gary Kelly konulara da atıfta bulundu, “Rakiplerimiz gibi işten çıkarma yöntemine başvurmayacağız. Ücretsiz izne yollama, ödeme kesintileri ya da sosyal yardım kesintileri de yapmayacağız. En azından yeni yıla kadar böyle bir planımız yok. Çünkü 49 yıllık geçmişimizde bunlardan hiçbirini yapmadık. Ama yine de tabii ki bu karanlık salgın döneminde hiçbir şeyin kesin garantisini veremem” dedi. Ama şirketinin bankalarda da bulunan 14 milyar doları sayesinde kayıpları iki yıl karşılayabileceğini iddia etti.

Bu arada Southwest’te yaklaşık 17 bin çalışan daha önce gönüllü ayrılma paketlerine ya da ücretsiz izne çıkmıştı. Gary Kelly, personel azaltmanın, şirketi finansal olarak sağlıklı tutma adına atılacak son adım olacağının sözünü verdi.

Şirket CEO’su Kelly, pandemi ile 1.6 milyar dolar zarar ettiklerini, her gün 20 milyon dolar kaybettiklerini ifade etti. Southwest bunu telafi etmek için CARES Yasası çerçevesinde devletten 3.2 milyar dolar yardım alırken, 2.2 milyar dolar değerinde hisse sattı. Şirketin 100 uçağı parkta bekliyor. Uçuşlar, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 56 azalmış durumda.