Hesabın Yarısını Sen Yarısını Devlet Ödüyor

1239

İngilizler yaşadı. Çünkü bir ay boyunca lokantalardaki adisyonların yarısını devlet, yarısını da yemek yiyenler ödüyor. Uygulama ağustos ayı boyunca pazartesi, salı ve çarşamba günleri geçerli.

İngiliz hükümetin koronavirüs salgınında yeme-içme sektöründe işleri kötü giden işletmeleri desteklemek amacıyla yeni bir programı hayata geçirdi. Bu uygulama 72 bin lokanta, pub ve kafelerde 20 sterline kadar olan hesapların 10 sterline kadar olan bölümü devlet tarafından karşılanmasına başlandı. Yemekle birlikte tüketilen alkollü içecekler ise kapsam dışı bırakıldı. Uygulama Ağustos ayı boyunca Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri geçerli olacak.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, programın amacının yeme-içme sektöründeki 1 milyon 800 bin şef, garson ve işletme sahibini korumak olduğunu söyledi. Sunak, “Koronavirüs salgınından ağır şekilde etkilenen bu sektör ekonomimiz için yaşamsal önemde. Güvenli bir şekilde yazın keyfini çıkarın ve sevdiğiniz mekanlara destek olun. Hesabın yarısı bizden” dedi.

İngiliz hükümetin açıkladığı verilere göre Nisan’da bu sektördeki işletmelerin yüzde 80’i hizmet veremedi. 1 milyon 400 bin sektör çalışanı zorunlu izne çıkarıldı 4 Temmuz’da yeniden açılan restoran ve pub’lar karantina önlemleri kapsamında halen düşük kapasiteyle hizmet veriyor. Bu durumda yüz binlerce çalışanın işi tehlikede.  Programa katılan işletmeler arasında McDonald’s da var