Almanlar YEŞİL IŞIK Yaktı

1197

Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen de olsa kaldırdı. Türkiye kısıtlaması artık İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’yı kapsamıyor. Bu karar da güneydeki turizmcilerimizin yüzünü biraz da olsa gülümsetti.  

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında yer alan açıklamada, Aydın, Muğla, İzmir ve Antalya için seyahat uyarısının kaldırıldığı Alman tatilcilerinin bu bölgelere bildirildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Türk hükümeti tarafından hazırlanan turizm ve hijyen tasarısına sıkı şekilde bağlı kalınması şartıyla seyahat uyarısının kaldırıldığı belirtilen açıklamada, tasarının tatilcilerin Almanya’ya dönmeden 48 saat içinde zorunlu PCR testi yapmaları da içerdiği anımsatıldı. Almanya, Covid-19 nedeniyle 31 Ağustos’a kadar Avrupa Birliği (AB) ve Schengen Bölgesi dışındaki 160 ülke için seyahat uyarısında bulunmuştu.

TUI’nin CEO’su karar olumlu

Fritz Joussen TUİ CEO’su

Almanya’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırması üzerine TUI’nin CEO’su Fritz Joussen açıklama yaptı. Joussen kararın olumlu olduğunu belirterek “Alman tatilciler için en çok tercih edilen destinasyonlardan birisidir. Özellikle Akdeniz Bölgesi’ndeki bulunan turistik alanlar yüksek kalite standardında. Son aylarda buralarda alınan güvenlik ve hijyen önlemlerini inceledik ve iyi uygulandığını gördik. TUI olarak otel ve kulüp çalışanlarımızı yoğun bir şekilde eğittik. Tatilciler için mümkün olan en iyi korumayı sağlamak üzere Almanya ve Türkiye’deki yetkililerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.