Antik Eserler Kamyon Tehdidinde

1330
DCIM100MEDIADJI_0003.JPG

Bergama’da kangren haline dönüşen Kozak Çevre Yolu’nun yapımına bir türlü başlanamadı. Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Proje çizimleri tamamlanmak üzere. 2021 yatırım programına alınmasını istiyoruz. Antik eserlerimiz ancak bu yol yapılınca kamyon tehdidinden kurtarabilir” dedi.

Halen kullanılan Selinos Antik Kanal ve diğer tarihi yapıları tehdit eden mevcut yolun, Kozak Çevre Yolu’nun yapılması ile birlikte rahat nefes alacağını belirten Belediye Başkanı Hakan Koştu “Ağır tonajlı kamyon ve TIR’lar taş ocaklarından çıkan granit taşları bu yoldan geçiriyor. Roma döneminde M.S. II’nci yüzyılda İmrapator Adrian tarafından inşa ettirilen Anadolu’nun en görkemli yapısı olan Kızıl Avlu’ya geniş bir alan oluşturmak üzere Bergama Çayı (Selinos) üzerine yapılan iki tonozlu alt yapı (su tünelleri) Kozak Çevre Yolu’nun yapılması ile birlikte hasar görme ve yıkılma tehlikesinden kurtulmuş olacak. Tarihi mahallelerimizin tam ortasından geçen ve halen ağır tonajlı araçların kullandığı şehir içi yolumuz kamyon ve TIR trafiğine kapacak” dedi.

Başkan Koştu, çevre yolumuzun proje çizimleri tamamlanmak üzere. Olduğunu, 2021 yatırım programına alınmasını sağlayıp, inşaatının başlanması için çalıştıklarını vurguladı.