Çeşme Projesi’ne Eleştiri

1217

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “dünyada örnek gösterilecek bir proje” olarak nitelendirdiği ve “Çeşme’yi turizm markası yapacak” dediği Çeşme Projesi’ne ilişkin tartışmalar ve eleştiriler sürüyor.

Çeşme ile ilgili yapılmakta olan plan çalışmalarını yakından izleyen Destinasyon İzmir Grubu Sözcüsü, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı  Bülent Tercan, konu hakkında eleştirel bir açıklama yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi”nin sadece planlanan bölgeye değil, hali hazırda yaşanan Çeşme’ye köklü çözümler getirmesinin beklediklerinin dile getiren turizmci Bülent Tercan, projenin ince elenip sık dokunması gerektiğini ileri sürdü.

Tercan “Bu projeden elde edilecek gelirin Kemeraltı’ya aktarılacağı açıklandı. Proje aşamasında bir gelir oluşacaksa bu gelir öncelikle Çeşme’nin 40 yıldır süregelen, kronikleşmiş problemlerinin çözümüne, eksikliklerinin giderilmesine harcanmalı. Kültür ve Turizm Bakanı, şehrin yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin bir araya gelmesi sadece yeni planlanacak bölgeye değil, var olan, hali hazırda yaşanan Çeşme’ye köklü çözümler getirmeli”  dedi.

Bülent Tercan, “Bir  turizmci, bir iş insanı olarak bu uyarıyı yapmak boynumuzun borcu. Bir yanda yeni bir planlama yaparken orijinal Çeşme’yi problemleriyle baş başa bırakamayız. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Termal için en doğru iki yerden biri Ilıca, diğeri de Şifne. Ilıca ve Şifne’ye yapılacak termal kür merkezleri Çeşme’yi uçurur, doğrusu da budur” diye eleştiride bulundu.