IMF’nin Ürküten Pandemi Raporu

1228

Uluslararası Para Fonu (IMF) pandemi ile ilgili rapor hazırladı. Covid-19’dan çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini hatırlatıldı. Pandemi’den en çok zarar görecek ülkelerin Tayland, Yunanistan ve Portekiz’in olduğu açıklandı. Tğrkiye ilk 3’de yer almadı. Rapora göre yılın ilk 4 ayında dünyada ‘yabancı turist’ sayısı 2019’a göre yarı yarıya azaldı, otel rezervasyonları yüzde 70, uluslararası uçuşlar ise yüzde 80 düştü.

IMF’nin 4 Ağustos’ta yayımladığı tahminlerde Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Turizm Örgütü’nün hazırladığı senaryoya yer verildi. Senaryoya göre, sınırlar eylül ayından itibaren açılacak olsa da, millî geliri içinde turizmin payı büyük olan ülkelerin 2020 yılı kayıplarını kapatmaları mümkün görünmüyor.

Ancak aynı raporda, pandeminin seyri, turistlerin davranışları ve turizm ekonomisini canlandırma planlarının belirsizliği sebebiyle söz konusu tahminlerin çok yanıltıcı olabileceği de hatırlatılıyor.

IMF raporuna göre, ödemeler dengesi açısından krizden en çok zarar görecek ülke Tayland. 2020 yılında ülkenin turizmden gelir kaybı Yurtiçi Millî Hasılanın yüzde 6’sına yükselebilir. Eğer turizm öngörüldüğü gibi eylül de canlanmazsa, bu rakam daha da büyüyebilir. Tayland’dan sonra, ikinci sırada, Yunanistan var. Gelir kaybı gene yaklaşık yüzde 6. Ardından Portekiz (yüzde 5’ten az), Fas, İspanya, Mısır ve Türkiye (kayıp yüzde 3’ten az) geliyor.

Canlanma çok yavaş olacak

IMF turizmin yeniden canlanmasının çok yavaş olacağını ve sektörün 2021’de de zor günler yaşayacağını tahmin ediyor. Bu arada rapor sadece turizm gelirlerindeki kaybı dikkate almıyor. Uzmanlar hammadde fiyatlarındaki gerileme, yurt dışında çalışanların ülkelerine gönderdikleri dövizdeki düşüş gibi farklı faktörleri de ele alıyor. Ancak rapora göre, özellikle “turizme bağımlı” denilen (turizm gelirlerinin millî gelir içindeki payı yüksek olan) ülkelerde ödemeler dengesinin bozulmasının en önemli nedeni, pandemi sebebiyle turizm gelirlerindeki önemli düşüş.