Turizm Devi TUI 166 Acentesini Kapatıyor

1305

Dünyanın en büyük turizm acentelerinden Alman TUI, Birleşik Krallık ve İrlanda’da 166 acentesini kapatmaya hazırlandığını duyurdu.

Kapatılan acentelerdeki 900 çalışanın yüzde 70’i yeni kurulacak bir on-line serviste uzaktan çalışacak, diğerleri de çalışmaya devam eden 350 acentede istihdam edilecek. TUI Mayıs 2020’de dünyanın çeşitli ülkelerinde 8 bin çalışanının işine son vermişti.

Birleşik Krallık’ın en büyük tur operatörü konumundaki TUI bu kararını pandemi de rezervasyonlarının azalması ve tüketicilerin internetten işlem yapmayı tercih etmesiyle nedeniyle olduğunu açıkladı. “Son yıllarda müşterilerimizin alışkanlıkları zaten değişmekte idi. Birleşik Krallık’ta rezervasyonların yüzde 70’i artık internetten yapılıyor” diyen Birleşik Krallık ve İrlanda Genel Müdürü Andrew Flintham’a göre pandemi bu eğilimi ancak güçlendirdi.

Hanover merkezli Alman turizm devi TUI 11 Temmuz’da faaliyetlerine yeniden başlamıştı. Ancak Londra hükümetinin İspanyol turistlere karantina uygulama kararı planlarını bozdu. TUI İspanya satışlarını 9 Ağustos’a kadar askıya aldı.