Türkiye’den Geliyorsan Test Zorunlu

1186

Almanya, geçtiğimiz gün Türkiye’ye uyguladığı seyahat yasağını kaldırdı ama Türkiye’den Almanya’ya geri dönenlere test zorunluluğu getirdi. Bu kural 8 Ağustos 2020 başlıyor. Uçak yolcuları testi uçuş öncesinde yaptırıp havayolu şirketlerine ibraz etmek zorunda. Ayrıca, Almanya’ya giriş kapılarında bu belgenin pasaport polisine gösterilmesi şart.

Türkiye’ye tatile gidip Almanya’ya dönen gurbetçilere yapılan testlerde çıkan corona virüsü oranı Alman makamlarının belirlediği oranların çok üzerinde çıktı. Almanya Sağlık otoritelerinin standardına göre 100 bin kişide 50 kişi sınır kabul ediliyor. Ama gurbetçilerde çıkan virüs oranı Almanların standardının 20 katına denk geldiği ileri sürüldü.

Covid-19 testi

Almanya’da Berlin, Düsseldorf, Köln/Bonn, Dortmund, Münster/Osnabrück ve diğer havalimanlarından ülkeye girenler için test merkezleri bulunuyor. Almanya’da corona virüsü testleri, test merkezlerinde ücretsiz yapılıyor. Bunun dışında, bir yere seyahat etmek isteyen ve son anda özel test yaptırmak zorunda kalanlar ise para ödüyor. Tatilden ya da risk bölgelerinden dönenlere de testler ücretsiz. Türkiye’de 8 havalimanında Sağlık Bakanlığı’na bağlı noktalarda test yapılıyor. Bu testler Türk vatandaşları için 110 TL, yabancı ülke vatandaşları için de 220 TL karşılığında yapılıyor. Test sonuçları ortalama 3 ila 4 saat içinde veriliyor.