Sümela da Cinayet İşlendi

1461

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sümela Manastırı, inanılmaz bir kültür cinayetine sahne oldu. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler, duvarlardaki birçok freskin suratlarını parçaladı ve üzerine isimlerini kazıdı.13’ncü yüzyılda inşa edilen ve 5 yıl süren restorasyon ardından 28 Temmuz’da ziyarete açılan Sümela 7 gün sağlam kalamadı

Arkeofili’nin haberine göre; Sümela Manastırı’nda zeminden yaklaşık 2 metre yükseklikte olan bütün fresklerin suratları parçalandığı yazıldı. Ayrıca bazı fresklerin tamamen tahrip edildiği bazılarının üzerine de isimler yazıldığı haberde vurgulandı. Sümela’nın son hali de Deniz Han ve Halil Emre Albayrak’ın çektiği fotoğraflar ile habere yansıtıldı.

Haberde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarihi manastırda sadece tavandaki fresklerin suratlarına erişemedikleri için onların sağlam kaldığı da vurgulandı. Ancak yapılan tahribatın ne kadar yeni olduğu bilinmiyor. Manastırı gezen ziyaretçiler, de birçok freskin tahrip edildiğini söylüyor.

Trabzon’un Maçka ilçesinde, Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı, 5 yıllık bir restorasyondan sonra 28 Temmuz günü yeniden ziyarete açıldı. Açılışın üzerinden sadece 7 gün geçti.

RESTORASYON 5 YIL SÜRDÜ

Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi, varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdürüyor. Sümela Manastrı İnanç turizmi açısından ülkemizin önemli merkezlerinden biri. Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunuyor. Bölge 2013 yılında müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya-i Sağir Camii ile birlikte 2015 yılından beri restorasyon çalışmaları için kapatılmıştı. Bu arada manastırın birinci avluya kadar olan bölümünün 25 Mayıs 2019 tarihinde ziyarete açılmıştı. 24 endüstriyel dağcı ve 5 mühendisin bulunduğun ekip tarafından yapılan çalışmalarda manastırın giriş kapısı üzerinde bulunan kama blok olarak adlandırılan kayada çelik halat çekme ve sabitleme yapıldı. Kaya tutucu bariyerler inşa edildi. Manastırda çatlayan 10 bin tonluk kaya ise 16 metrelik demir ile birleştirilerek sabitlendi