Coni Cares Alıyor Biz Can Derdindeyiz

1350

Başkan Donald Trump, koronavirüs ile yavaşlayan ABD ekonomi motorunu çalışır durumda tutmak için 2 trilyon dolarlık teşvik yasası Cares’i imzaladı. Yasa hazırlayanlar teşvikte, hava yolları, hava alanları hatta seyahat acentelerini en çok etkilenen endüstriler olduğunun bilincinde. Bu nedenle onları ön planda tutuyor. Bir anlamda ABD’li Coni, Cares deniilen teşvikleri alıyor, bizim turizm sektörü ise can derdinde.

Sait YARDIMCI

Cares’in yaklaşık 600 milyar dolarık bölümü bireylere. geri kalanı da şirketlere verilecek. Ama şirketler için durum karmaşık. Hangi şirketlerin para almaya hakkı olduğu konusunda yasa net değil. Bu kafa karıştırıyor. Her türlü işletme hak talebinde bulunma hakkına sahip. Yasa hazırlayanlar, seyahat endüstrisini ön planda tutuyor. İşletmelerin ne kadar destek alıp fonları nasıl kullanacakları, seyahat sektörün gelecek on yıllar boyunca görünümünü belirleyecek. Bazıları hayatta kalacak ama birçok küçük işletme o kadar şanslı olamayacak. İşte potansiyel kazananlar ve kaybedenler

Hava Yolları ve Havaalanları

ABD’li hava yolları kabaca 50 milyar dolara, yarısı hibe, yarısı da krediye olarak erişebilecek. Hava yolları parayı kabul ettikten sonra, Cares yasası eylül ayına kadar ön saflardaki çalışanlar, uçuş görevlileri, pilotlar, kapı ve havaalanı acenteleri ve rampa personelinin işten çıkarılmasını veya ayrılmasını yasaklıyor. Ek olarak yasa, havayollarının hisselerini geri satın almasını veya yönetici tazminatını artırmasını sınırlıyor. Çoğu havayolunun, maaş bordrosu ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için federal hibelere başvurması bekleniyor. Ancak JP Morgan analisti Jamie Baker, bir raporunda krediler meselesinin şimdilik karanlık olduğunu yazdı. ABD hava limanları da hükümetten 10 milyar dolar alacak. Uluslararası Hava alanları Konseyi-Kuzey Amerika Ticaret grubu, paranın daha fazlasına ihtiyaç olduğunu ileri sürüyor.

Oteller

Bireysel otel sahipleri ve büyük zincirler de Cares Yasası’ndan  destek alacak. Ancak yasanın daha uzun vadeli teşvik gerektiren bir sektöre kısa vadeli finansman sağladığını söylüyor. Otel işletmecileri, koronavirüsten olumsuz etkilenen işletmeler için ayrılan küçük işletme kredilerinden yararlanmaya uygun gruba dahil edildi. Birçok otel işletmecisinin Marriott veya Hilton gibi daha büyük bir markanın bayrağı altında faaliyet gösterseler bile küçük işletme avantajlarından yararlanabilmelerini sağlamak için yasaya bir hüküm eklendi. Büyük markalar bu federal krediler için uygun değil.

Ancak bir otel grubu CEO’su “Yardım paketi, sektöre muhtemelen koronavirüs öncesi performans seviyelerine geri dönmek için yeterince destek sağlamayacak ama çok minnettarız. Sektör daha önce böyle bir şey görmedi, bu yüzden şimdiye kadar ihtiyaç duyduğumuz hiçbir şeye benzemeyen bir çareye ihtiyacımız var” dedi. Amerikan Otel ve Konaklama Derneği Chip Rogers. “Kesinlikle bir cankurtaran halatı. Bir teşvik paketi olarak adlandırsam, buna katılmazdım. Otelciler şu anda hayatta kalma modunda. Bir noktada gerçek bir teşvik paketine ihtiyacımız olacak” açıklamasını yaptı. Büyük otelciler Washington tarafından tamamen göz ardı edilmedi. Yeni yasanın 2020 Koronavirüs Ekonomik İstikrar Yasası alt kümesi, konaklama sektörü gibi etkilenen sektörlere 454 milyar dolar likidite sunuyor. Önlem, 500 ila 10 bin çalışanı olan orta ölçekli şirketlerde çalışanları maaş bordrosunu aynı tutmayı amaçlıyor. Büyük otellerin ticari faaliyetlerini desteklemek için fon kullanması ve işgücünün yüzde 90’ını eylül sonuna kadar tam maaş ve sosyal haklarla tutması gerekiyor. Uzmanlar, otelcilerin daha büyük şirketlere yönelik paket hakkında daha fazla netlik kazanmasının haftalar sürebileceğini söylüyor. Bu arada, daha küçük operatörler ve çalışanlar en azından önümüzdeki haftalarda bir derece daha iyileşme görecek.

Kısa Süreli Kiralama

Kısa vadeli kiralama sektöründeki mülk yönetimi şirketleri, büyük çevrimiçi seyahat acenteleri gibi, teşvik paketindeki ince yazıları anlamak için çalışıyor. ABD ev sahipleri, küçük işletme hibeleri ve kredilerinin yanı sıra işsizlik sigortası için uygun. Kısa dönemli kiralık ev sahipleri için bir gelir yönetimi şirketi olan Rented.com’un CEO’su Andrew McConnell, bazı ortakların tüm personelini kovduğunu ve faaliyetlerini durdurduğunu ifade ederek “Bu pakete yeterince hızlı erişilebiliyorsa ve işler birkaç ay içinde normal bir görünüme dönerse, sadece işleri açık tutmak, insanları istihdam etmek ve için gereken köprü sağlayabilir. Şu anda en iyisini umuyoruz, ancak aynı zamanda buna da güvenmiyoruz” dedi.

Cruise Hatları

Belki de siyasi baskı nedeniyle, milletvekilleri kruvaziyer endüstrisini dolaylı olarak devlet fonlarından dışladı. Tasarı da, kruvaziyer şirketlerine tahsis edilebilecek 500 milyar ABD Doları için uygun işletmelerin “Amerika Birleşik Devletleri’nde veya Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre oluşturulması veya organize edilmesi gerektiğini yazıldı. Carnival Corp., Royal Caribbean ve Norwegian Cruise Lines olmak üzere üç büyük kruvaziyer hattından hiçbiri bu kriterlede değil. Her birinin Miami’de fiziksel karargahı var, ancak hepsi başka ülkelerdeki gemilerini başka bayraklarla işletiyor. İş gücünün büyük bir kısmı diğer ülkelerden geliyor ve nispeten düşük federal gelir vergisi ödüyorlar.

Seyahat Teknolojisi

Havayolları veya otellerin aksine, seyahat teknolojisi mevzuatta kendine özgü bir yer edinmedi. Ancak birçok şirket yine de yardım için başvuracak. Küçük işletmeler olarak kabul edilirlerse, krediler de dahil olmak üzere seyahat danışmanlarıyla aynı kaynaklardan bazılarından yararlanabilecekler. Bu kriz sırasında, Küçük İşletme Yönetimi artık “küçük işletmeyi” yıllık geliri 22 milyon dolardan fazla olmayan veya 500’den fazla çalışanı olmayan bir şirket olarak tanımlamakta.

Seyahat teknolojisi firmaları, felaketin etkisi nedeniyle ödenemeyen sabit borçlar, maaş bordrosu, ödenecek hesaplar ve diğer faturaları ödemek için bordro koruma kredilerini kullanabilecek. Krediler, oteller için müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı geliştiren Navis gibi birçok seyahat şirketi için iyi bir haber oldu. işgücünün büyük bir bölümünü işten çıkarmak zorunda kalan Navis’te pazarlama, teknoloji ve yazılım başkan yardımcısı Wade Tibke, “Kesinlikle uygulanabilir krediler için başvurmayı planlıyoruz” dedi.

Online Seyahat Firmaları

Expedia Group, Booking Holdings ve Tripadvisor yardım paketini değerlendirmedi. Üçünün de temsilcileri yorum yapmayı reddetti. CheapOair’i işleten Fareportal’ın eş CEO’su Werner Kunz-Cho, şirketinin satışlarda “dramatik düşüş” olarak adlandırdığı durumu nasıl dengeleyebileceğini görmek için teşvik paketini incelediğini söyledi. Kunz-Cho, “Paketin bize hangi kapasitede yardım edebileceğini kesin olarak belirlemek için şu anda henüz çok erken” dedi. “Ancak, bu salgından büyük ölçüde etkilenen bizimki gibi şirketleri desteklemek için hükümetimizin çabalarını artırmasından memnunuz.”