Maske Mesafe Kontrolünü Drone Yapıyor

1170

Singapur’da “maske-mesafe” kuralına çok dikkat ediliyor. Polis sürekli kontroller yaparak vaka sayısını düşürmeye çalışıyor. Bu kontrollerin bazı da drone ile yapılmaya başlandı. Drone’lar açık alanlardaki kalabalıkların tespitin de çok etkili.

Covid-19’un Çin dışında görüldüğü ilk ülkelerden birisi de Singapur. Ülkede bugün ki verilere göre vaka sayısı 55 bin 104, iyileşen sayısı 48 bin 593. Bugün ki ölü sayısı ise 27 kişi. Bu rakamlar 5.7 milyon nüfuslu ve 700 kilometrelik bir alan üzerine kurulu ada ülkesi için fazla sayılabilecek oranlar.

Çünkü, Singapur New York’tan daha küçük bir ülke. Ama yetkililer çok sıkı önlemler alıyorlar.  Ülkede “maske-mesafe” kuralına çok dikkat ediliyor. Polis sürekli kontroller yaparak vaka sayısını düşürmeye çalışıyor. Bu kontrollerin bazı da drone ile yapılmaya başlandı.

Drone ülkede “sosyal mesafe” uygulamasının denetlenmesinde kullanılıyor. Polis drone ile tesğit edilen alanlarda hemen önlemler alıyor. Virüsü taşıyan kişilerin temas kurduklarını kişilerde tespit edip testler yapıyor. Sağlık görevlileri dedektif gibi iz sürüyor. Singapur polisi, İsrail firması Airobotics tarafından üretilen 10 kilogram ağırlığındaki dronların aktardığı görüntüleri takip ederek “sosyal mesafe” denetlemesi gerçekleştiriyor.