İflas Acentelerin Kapısına Dayandı

1182

Pandemi tüm dünya ekonomisini altüst ederken en fazla etkilemem sektörlerin başında da seyahat sektörü geliyor. Seyahat sektörünün kalbi acenteler, dünyanın her tarafında zor durumda. Önce şirketlerin küçülmesi, giderlerin azaltılması ile bu güne kadar dayanan acentelerden artık iflas haberleri zincirleme geliyor. Bu arada özellikle Almanya ve İspanya’da durum çok daha vahim.

Almanya’da seyahat acenteleri ülkenin değişik yerlerinde sürekli yaptıkları gösteriler ile çözüm bulunmasını talep ederken küçük destekler dertlerine çare olmuyor. Almanya da acentelerin seslerine yanıt Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht’den geldi. Bakan borçlarından dolayı iflas durumuna gelmiş acentelere yıl sonuna kadar süre verilmesini isterken bunu sonbaharda turizm sektöründe yaşanması beklenen iflas dalgasını önlemek için önerdiklerini söyledi.

Almanya’da hukuki durum nedeniyle, borçlanan şirketlerin en geç 30 Eylül’e kadar iflas başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Bu nedenle sonbaharda sektörde büyüük bir iflas dalgası beklentisi var.

İspanya’da durum aynı

Acente iflasları İspanya’da da büyüyor. İflasların İngiltere’nin İspanya’yı yeniden ‘Riskli ülke’ ilan etmesiyle hızlandığı ileri sürülüyor. İspanya’da da Mayorka’daki acentelerin yüzde 60’ının yıl sonunu getiremeyecek durumda olduğunun açıklanmasından sonra ülkenin en büyük acente zinciri oan ve geçen yıl ekim ayında iflas eden Thomas Cook’un 555 seyahat acentesini satın alan Hays Travel’ın 900 acentesinde tehlikede çanlarının çalacağı öngörülüyor.