İran Vurdu Ama Tazminattan Kaçtı

1099

İran Hava Kuvvetleri’ne ait jetlerin füze ile vurarak düşürdüğü Ukrayna yolcu uçağı ile ilgili Tahran’dan şaşırtıcı bir açıklama geldi. İranlı yetkililerin “Uçağın sigortası Avrupalı şirketler tarafından yapılmış. Bu nedenle tazminatı de onlar ödesin” dedikleri ileri sürüldü.

8 Ocak’ta Tahran’dan yola çıkan Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağı, havalandıktan kısa süre sonra füze ile vurmuştu. Düşen uçağının içindeki 176 kişi yaşamını yitirmişti. Tahran, ilk önce uçağı vurduklarını inkar etmiş daha sonra bunu doğrulayarak “büyük bir hata” yaptıklarını kabul etmişti.

İran basının çıkan haberlerde İran Merkezi Sigorta Kurumu Başkanı Golamreza Süleymani, “Ukrayna uçağı Ukrayna’daki Avrupalı şirketler tarafından sigortalanmıştı, İranlı şirketler tarafından değil. Bu nedenle tazminatı Avrupalı şirketler ödemeli” açıklamasını yazıldığı ileri sürüldü. Süleymani, uçakta hayatını kaybeden 176 kişinin ailelerine ödenecek olası tazminat hakkında ise açıklama yapmadı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, de bir süre önce Tahran’ın hayatını kaybeden yolcuların ailelerine sunduğu tazminat önerisinin çok düşük olduğunu söylemiş, miktarı artırmak için çalışacaklarını belirtmişti.