Kabinde mi Görevlisin? Gece Sokağa Çıkamazsın

1239

Qatar Airways, yeni bir düzenlemeyle kabin ekiplerine gece saat 21.00’de başlayıp saat 07.00’ye kadar süren 10 saat süren sokağa çıkma yasağı koydu

Körfez ülkeleri hava yolları şirketlerinde görev yapan kabin ekiplerinin çoğu, çalıştıkları şirketlere ait konaklama imkanlarını kullanıyor. Bu yöntem ile çalışan kira giderlerinden kurtuluyor. Ekiplerin havalimanına gidiş geliş  transferleri de daha kolay sağlanıyor. Bu durum çalışanlar tarafından da şirket tarafından da memnuniyet ile karşılanıyor.

Qatar Airways’in kabin ekiplerine de aynı uygulama yapılıyor. Ancak şimdi kabin ekiplerine uygulanan sokağa çıkma yasaklarının artırılmasının tepkilere neden olduğu ileri sürüldü.

Şöyle ki; Qatar Airways’de uzun süredir kabin ekiplerine sabah 04.00-07.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Şirketin başlattığı yeni uygulamayla sokağa çıkma yasağı süreleri daha da artırıldı. Ekiplerin görevde olmadıkları sürelerde saat 21.00’de başlayıp saat 07.00’ye kadar sokağa çıkamayacakları belirtildi. Yasağın ne zamana kadar uygulanacağı da belli değil.

Bu arada kabin ekiplerinin şirket konaklama yerinin içinde veya dışında herhangi bir toplantıya veya sosyal etkinliğe katılmamaları istendiği de ileri sürülüyor.