Turizmci Ve Otelciye İhtiyaç Var

1144

Gençlerin yurtdışı hayallerine şimdi de dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin ekledi. Türk Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı, Çin’de özellikle turizm ve otelciliği içine alan hizmet sektöründe ciddi ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Çinliler pandemi ile aldıkları derin yarayı hızla sarıp, ekonomiyi canlandıracak adımlar atmak için çalıştıklarını belirten İrfan Karslı şöyle konuştu; “Çin, 2030-2050 Stratejik Kalkınma Planı kapsamında dünyanın en gelişmiş ekonomisi olmayı hedefliyor. Bu hedef kapsamında geliştirilmesine karar verilen ana sektörlere bağlı alanlarda yeni istihdam alanları oluşacak. Gençlerimize, ülkenin parlak geleceğine şimdiden hazırlanıp Çin’de kariyer yapmak için harekete geçmelerini öneriyorum.”

Çin’de özellikle turizm ve otelciliği içine alan hizmet sektöründe ciddi ihtiyaç olduğuna dikkat eken Karslı sözlerini söyle sürdürüyor; “Halihazırda Çin’in önemli otel ve restoranlarında 50 kadar Türk çok önemli pozisyonlarda çalışıyor. Çin’de yaşayan turizmcilerden Alican Aktaş’ın yaptığı araştırmaya göre, Çin’de otelcilik alanındaki maaşlar görevine göre 10 bin RMB’den 21 bin RMB’ye kadar çıkabiliyor. Bu arada 1 RMB’nin yaklaşık olarak 1 TL’ye eşit olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum. Araştırmaya göre, diğer sektörlerde ortalama maaşlar 8 bin RMB’den başlayıp 18 bin RMB’ye kadar yükseliyor.”

İrfan Karslı

Çin’de hali hazırda önemli görevlerde çalışan 50’yi aşkın Türk otelci ve turizmci olduğunu vurgulayan İrfan Karslı gençlere şöyle sesleniyor: “Sadettin Kaya, Fuat Köroğlu, Tarık Temuçin, Volkan İbil, Sinan Yılmaz, Semih Erken, Alican Aktaş, Tayfun Bayram, Anıl Ertaşkın, Filiz Sakarya gibi isimler sabır edip çalıştı ve şimdi Çin’de çok iyi görevlerde bulunuyorlar” diyor.