Fayton Atı Öldü Napoli’de Kriz Çıktı

1286

Türkiye’de Adalar’da yaşanan fayton krizinin bir benzeri İtalya’nın Napoli kentinde yaşanıyor. Sıcaktan ölen bir atın sosyal medyada fotoğrafının paylaşılması ülkeyi ayağa kaldırdı.

Caserta Kraliyet Sarayı, Napoli’nin en önemli tarihî yapılarından biri. Ancak şu günlerde gündemde olmasının sebebi mimarisinin ihtişamı ya da bahçelerinin güzelliği değil. Tanıkların ifadesine göre, geçen çarşamba günü saat 13.00’te termometre 36 dereceyi gösterirken, ünlü parkta turistleri gezdiren bir at, yorgunluktan ve sıcaktan yere yıkıldı. Caserta Sarayı Müdüriyeti Facebook hesabından “Bu sabah, TNT şirketine bağlı fayton hizmeti veren atlardan biri hayatını kaybetti. Yetkililer konuyla ilgili her türlü araştırmayı yapıyorlar. Müdüriyetimiz bu hadiseden derin üzüntü duymaktadır” açıklamasını yaptı.

İşe siyasî partiler de karıştı

Türkiye’nin çok yaşadığı ama İtalyanlar’ın alışık olmadığı ve ‘Devlet Krizi’ haline gelen bir ölüm oldu bu talihsiz atın ölümü. Merkez sağ milletvekili, Berlubconi’nin eski bakanı ve Hayvanları Koruma Cemiyeti başkanı Michela Vittoria Brambilla olayı “ulusal utanç” olarak niteledi. Yeşil Avrupa Hareketi milletvekili Francesco Borrelli ise parti olarak faytonu işleten şirket hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Foyton yasağı yolda mı?

Ve bu arada Hayvanları Koruma Ulusal Kurumu (Enpa) La Repubblica gazetesinde yer alan bir duyuruda faytonların yasaklanmasını talep etti. “Kurumumuz, hayvanların köle gibi kullanıldığı bu kabul edilemez faaliyetin her zaman karşısında olmuştur ve bu olayın sorumlularının hak ettikleri cezayı almaları için hukuk bürosunu harekete geçirecek ve gereken her şeyi yapacaktır.”

Kurumun başkan yardımcısı Massimo Pigoni ise yaptığı açıklamada “Günümüzde hâlâ hayvanların bu tür işlerde kullanılıyor olması kabul edilebilir bir şey değil. Bilimsel araştırmalar ve etolojik (hayvanların doğal ortamda davranışlarını inceleyen bilim dalı) çalışmalar hayvanların da acı çektiğini, hatta insanlar gibi acı çektiğini göstermektedir. Enpa bu medeniyet savaşını bütün imkanlarını kullanarak sürdürecektir. Faytonlar hemen ve sonsuza kadar yasaklanmalıdır.”

Kamuoyunun sert tepkisi üzerine Santa Maria Capua Vetere savcılığının açtığı soruşturmada ölen hayvanın otopsi sonucu bekleniyor. İlk bulgulara göre hayvan yaklaşık 10 yaşında ve sağlıklı idi. Bu arada polisin faytonları işleten şirketin söz konusu atı çalıştırma ruhsatının olmadığını tespit ettiği de iddialar arasında.