Ruslar Can Simidi mi Oluyor?

1225

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye uçuşların yeniden başlaması ile birlikte Rusya’dan Antalya’ya 10-12 Ağustos tarihlerinde 63 bin Rus turist gönderildiğini açıkladı.

Rusya gönderdiği turist sayısı bakımından lider konumda. 10-12 Ağustos tarihlerinde Moskova, St. Petersburg ve Rostov-na-Donu’dan Antalya’ya düzenli ve charter uçuşlarla 63 bin Rus turist gönderildi. Sputnik’te yer alan habere göre, Rusya’dan turist akışı, Ukrayna’dan üç kat, Almanya ve İngiltere’den de sekiz kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarttı. Bodrum’a da 12 Ağustos’ta Rusya’dan 5 uçuşla bin 800 turist geldi. Bu sayı, Bodrum Havalimanı’na gelen yabancı turist sayısının yüzde 37’sini oluşturdu.

Rusya ve Almanya, umut veriyor

Rusya’dan charter uçuşlarının başlatılması ve Almanya pazarının geri dönüşü, Türk otelcilere 2020 turizm sezonunu kurtarma umudu verdiği ileri sürüldü. Nitekim Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Sururi Çorabatır’ın açıklamasına göre, Ege ve Akdeniz kıyılarında temmuz ayında otellerin yaklaşık yüzde 40’ı çalışırken, ağustos ayında Antalya, Bodrum, Fethiye ve Dalaman’da otellerin yaklaşık yüzde 60’ı faaliyet gösterdi.

İzmir’de yüzde 90

İzmir’de ise tablo iyi durumda. Kentte otellerin yüzde 90’ı müşteri kabul ediyor. Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) verilerine göre, Almanya, İngiltere ve Rusya’dan rezervasyonlar giderek artıyor, ancak bu hacim henüz Antalya’daki tüm tesislerin açılması için yeterli değil. Önümüzdeki iki hafta Almanya’dan charter uçuşlarıyla gelen turist sayısı arttıkça durum değişebilir. Rus tur şirketlerinin değerlendirmesi de Türkiye’ye yönelik satışların iki-üç hafta içinde planlanan hacme ulaşacağı yönünde.

Ruslara fiyat indiriliyor

ATOR’un tur şirketlerini kaynak gösterdiği bir başka açıklamasına göre ise Türkiye’deki oteller Rus turistler için fiyat indirdi. TUI Rossiya şirketi verilerine göre, tüm kategorilerden oteller şu an geçen yıla kıyasla en az yüzde 20 daha düşük fiyat sunuyor. Rozovıy Slon şirketi de fiyat indirimini doğruluyor.