Mayorka da Riskli

1113

Almanya’nın salgın hastalıklarla mücadeledeki bilimsel kuruluşu Robert Koch Enstitüsü İspanya’nın ünlü tatil adası Mayorka’yı virüs nedeni ile riskli ilan etti.

Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Enstitü kararın Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının ortak analizine dayandırıldığı açıkladı. İspanya’nın Mayorka Adası Almanların en çok tercih ettiği tatil bölgeleri arasında bulunuyor. Bu arada Almanlara göre Mayorka dışında İspanya’da Madrid, Barselona ve Costa Sahilleri riskli bölge.

Öte yandan Alman Dışişleri Bakanlığı’na göre  “Yedi gün boyunca ülkelerde veya bölgelerde 100 bin kişide 50’den fazla corona virüsü vakası varsa, seyahat için risk oluşturuyor” kuralı geçerli. Mayorka ‘da enfeksiyon değerleri arttı ve 66,81 oldu.

Bakanlık, Mayorka Adası’nda tatilde bulunan Almanlara ise Almanya’ya dönüş yaptıklarında diğer riskli bölgelerden dönen vatandaşlara uygulanan prosedürlerin uygulanacağını sınır kapılarında Covid-19 testi yaptırmaları gerektiğini açıkladı.