Zarar 5.5 Trilyon Dolar

1131
Sad girl counts her savings and dreams about travels, and own vehicles. Concept of savings for trip, car or education.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’ne göre ise dünya çapında 197 milyon iş kaybı yaşanacağı tahmin ediliyor. Küresel gayri safi yurt içi hasıladaki kayıp ise 5,5 trilyon doları bulacak.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Başkanı Gloria Guavera pandemi nedeniyle insanların ne yapacaklarını bilemez hale geldiğini belirterek “Yasaklar, karantinalar ve koordine edilmemiş uluslararası testler, insanların kafasını karıştırdı. Bu nedenle 2020’nin en yoğun tatil sezonunda evde oturmayı tercih ettiler. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler turizmi canlandırmak için özel sektör ile el ele çalışmalı. Böylece işler eski seviyesine gelebilir” dedi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği’nin (IATA) verilerine göre de sınırlar yeniden açılmasına rağmen Avrupa içindeki uçuşların, 2019’un aynı dönemine oranla yüzde 50’den fazla azaldığına dikkat çekildi..

Avrupa Seyahat Komisyonu’na göre ise yılın ilk dört ayında Avrupa’ya gelen turist sayısı, 2019’a kıyasla yüzde 44 düştü. Avrupa Birliği ülkelerinde ise turizmden dolayı 18,3 milyon kişinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor.