Almanya İsviçre Vize Yok Randevu Bile

1293

Türkiye’den Almanya’ya dönenler arasında 501 koronavirüs vakasına rastlanması AB’yi korkuttu. Avrupa Birliği ülkeleri, Türk vatandaşlarına sadece “zorunlu durumlar ve iş” vizesi veriyor. Bunu dışında randevular durduruldu.

Son 15 gün içinde Almanya’ya dönenlerin arasında Kosova’dan sonra en yüksek Covid-19 vaka sayısı ise Türkiye’den dönenlerde rastlandı. Almanları yaptığı testlerde Kosova’dan gelenlerin 1096 kişi de Türkiye’den gelenlerin ise 501 kişide, Hırvatistan’dan gelen 260 kişi de koronavirüs çıktı. Bu nedenle de başta Almanya olmak üzere, AB üyesi ülkeler ve İsviçre, Türk vatandaşlarına Avrupa turist vizesi ya da ziyaretçi vizesini tamamen durdurdu. Hatta bunun için randevu bile verilmemeye başlandı.

.Türkiye’den gelişler kapatılabilir mi?

Alman hükümetinin 31 Ağustos’a kadar süreceği belirtilen seyahat yasağının ucu açık. Bu kararın ne zaman kalkacağı henüz belli değil. Almanlar 19 Ağustos ya da 26 Ağustos günü yeni bir değerlendirme toplantısı yapılacak ve “Riskli ülkeler safında olan Türkiye’den gelişlerin mümkün olup olmayacağı” masaya yatırılacak. Almanya ve İsviçre şu anda sadece “D vizesi” için randevu veriyor. Daha önce iptal edilen D tipi vize randevuları yeniden verilecek. Aile Birleşimi vizeleri kabul edilecek.

Yeşil pasaport da yasak

Yeşil pasaportlu Türk vatandaşları da seyahat yasağı kapsamında. Onlar da istediği gibi biletini alıp gidemeyecek. Ayrıca gitme olanağı bulanların da mutlaka “negatif sonuçlu corona testi”nin olması gerekiyor. Daha önce iptal edilen D tipi vize randevuları yeniden verilecek. Aile Birleşimi vizeleri kabul edilecek.