Filme Harca 2.5 Katı Turizmle Geri Gelir

1370

Turizm çok çeşitli. Saymaya kalkarsak onlarca çeşidi var. Dünyaca ünlü uzmanlar bunlar arasında ilk 5’te yer alabilecek bir türü kabul ediyorlar ki, bu bana göre ilk üç arasında olması gereken “Film turizmi.” 

Sait YARDIMCI

Hem eğlence endüstrisinin büyümesi ve her yerde bulunması hem de uluslararası seyahatin artması nedeniyle dünya çapında büyüyen bir fenomen oldu “Film turizmi”.Ülkemizde çok bilinmeyen hatta bir çoğumuzun kulaklarına yabacı gelecek, hatta bazılarının “Hadi canım. O da ne? dedirtecek türden bir turizm çeşidi. Gerçekten çok önemli. Hatırlayalım, yerli filmlerdeki, TV ekranlardaki dizilerin platolarının mıknatıs gibi meraklı çektiğini bilmeyen var mı? 

Bir film prodüksiyonu belirli bir yerde çekildiğinde, sadece yapım sırasında ekonomik etkiler yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda filmin vizyona girmesinden sonra da önemli ekonomik etkiler yaratabileceğine tekrar, tekrar tanık olduk. Film urizmi aynı zamanda “Film kaynaklı” turizm olarak da bilinir. Geniş anlamda Kültür Turizmi çatısı altında kalan özelleşmiş, niş bir turizm ürünüdür.  Film Turizmi, genel olarak şu şekilde tanımlanır:

“Hedefin televizyonda, videoda veya sinema ekranında gösterilmesinin bir sonucu olarak bir destinasyona veya turistik yere turist ziyaretleri.”Yine de, Film Turizmi, hem eğlence endüstrisinin büyümesi ve her yerde bulunması hem de uluslararası seyahatin artması nedeniyle dünya çapında büyüyen bir fenomendir. Turizm Araştırmaları Yıllıkları, başarılı bir filmin çekildiği yerlerin takip eden dört yıl içinde turizm ziyaretlerinde yüzde 54 artış gösterdiğini belirttir.

Ernst & Young, New Mexico Film Ofisi için hazırlanan bir raporda, ekonomik değerin 1-2,5 civarında olduğunu ve gerçek bir film prodüksiyonuna harcanan her dolar için, turizm sektöründe ilave 2 buçuk dolar getiriyor. Bu da Film Turizmi’nin başarılarının raporlanmış örnekleri arasında gösterilir.

En sevdiğiniz dizileri izlerken, filmlerin çekildikleri yerlere gitmeyi hayal ediyor musunuz? Yalnız değilsiniz. İngiltere merkezli çevrimiçi bir alışveriş portalı olan OnBuy tarafından yapılan yeni bir ankete göre, her ay 100  binden  fazla kişi Netflix’in en iyi 11 şovunun çekildikleri destinasyonları arıyor. Covid-19 kısıtamaları nedeniyle dünyanın büyük bir kısmının evlerine kapanması ile, daha fazla insan böyle yayın hizmetlerini her zamankinden daha fazla izler oldu. Bir yayın şirketi bu çeyrekte izleyicilerine on milyon kişi eklediğini ve gelirini artırdığını bildirdi.

OnBuy televizyon, sinema bölümü, en başarılı ve izlenen 11 şovun çekildikleri mekanlar ile ilgili kaç kişinin bilgi aradığını inceledi. Stranger Thıngs, Ozark, Lack Mirror, Breakıng Bad ve Money Heıst gibi şovları izleyen birçok kişi, bu şovların geçtiği yere seyahatler planlamayı düşündüklerini ileri sürdü.

Stranger Thıngs’ın çekildiği yerler için ayda 42 binden fazla arama yapıldığı saptandı. Çekimlerinin çoğunun, Stone Mountain Cherokee Döngü Yolu da dahil olmak üzere Gürcistan ve Atlanta da çevresinde gerçekleştiğini biliniyor.

Stranger Thıngs’in dördüncü sezonu, Litvanya’nın Vilnius kentinde, eski asırlık Lukiškes Hapishanesi’nde ve Doğu Avrupa ülkesindeki diğer yerlerde çekildi. Amerikalılar şu anda koronavirüs  nedeniyle kısıtlanmış olsa da, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta yaşayan hayranları oraları ziyaret edebilir. Tabii ki, ikamet ettikleri ülkede covid-19 görülme sıklığı 100 binde 25 vakayı aşmadığı ülkelerde ikamet edenler için bu ziyaret…

Jason Bateman ve Laura Linney başrollü bir polisiye draması olan Ozarkîn OnBuy’ın verileri, ayda 6 binden fazla kişinin 14 Emmy Ödülü adaylığı olan filmin konumlarını kontrol ettiğini gösteriyorDiz i Ozarks Gölü’nde bir sahil beldesinde geçmesine rağmen, çekimlerin çoğu aslında Atlanta çevresinde, özellikle Allatoona Gölü ve Lanier Gölü’nde gerçekleşti.

Başlangıçta AMC’de yayınlanan Breaking Bad, geçen hafta yayınlanan en popüler bir şovdu. Pek çok hayran şovların ayarlandığı New Mexico, Albuquerque’yi ziyaret etti. Jesse’nin evi, Chucky’s, Dog house, Tucco’s, Combo’s corner, RV Junkyard, Los Pollos Hermanos, Owl Cafe, Jane’s, Walt’un evi, Araba Yıkama ve Superlab gibi Breakıng Bad sitelerinde bir karavan turu bile var.

Daha uzaklara seyahat edebilenler için Madrid, OnBuy’un en çok aranan  şovlardan biri olan İspanyol suç ve rehine draması Money Heıst’in sitesidir.  Bir suç dehası ve ürkütücü haydutlarının hikayesi, akış sitesinde en çok izlenen İngilizce olmayan diziler oldu (altyazılar ve dublajlı bir sürüm mevcut olsa da).

Gösterinin ilk iki sezonu öncelikle Madrid’de çekildi. Biraz Hollywood tarzı sihirle de ols, dizi İspanya Kraliyet Darphanesinde geçti. Ancak film yapımcıların orada dış mekan çekmelerine izin verilmedi. Bunun yerine Ulusal Araştırma Konseyi’ni kullanıldı. Madrid’in resmi turizm sitesinde Money Heıst ile ilgili bir sayfa bulunuyor. Guruwalk İspanyolca bir yürüyüş turu sunuyor. Veya intagram’da “CSIC” araması yapabilirsiniz ew York Logos Bookstore, psikolojik gerilim filmi You’un çekildiği yerdir. Black Mırror ise Ashley O.’ya ait 7 milyon dolarlık konağı çekmek için Güney Afrika, Capetown’a gitti.

Televizyon güçlü bir ortamdır. Game of Thrones gibi şovlar, izleyicileri koltuklarından kalkmaya ve GOT sitelerine gitmeye motive etti. Koronavirüsün seyahatleri sınırlı olsa da, hayranlar bu tür yayınları izlemeye devam edecek ve en sevdikleri karakterlerin durduğu yerde durmayı hayal edecekler.