Mogadişu Elite Hotel’e Saldırı 16 Ölü

1161

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Elite Hotel’e saldırı düzenlendi. Saldırıda 11 sivil öldü onlarca kişi yaralandı. 205 kişi kurtarıldı. Yapılan operasyonda 5 militan öldürüldü.

Olay bir milletvekili ve eski maliye bakanı olan Abdullahi Mohamed Nor’a ait olan bir sahil oteli olan Elite Hotel’de meydana geldi. Militanlar, saldırı öncesinde Lido sahilindeki lüks Elite Otel’in önünde arabaya koydukları bombayı patlattı.

Daha sonra ateş açarak otele giren saldırganlar içeridekileri rehin almak istedi. Saldırıda Enformasyon ve Savunma Bakanlıkları’ndan bir asker ve iki yetkili olmak üzere 11 kişi öldü. Somali özel kuvvetleri, otelin çevresini kuşattı. 4 saat süren ölümcül kuşatma militanların ölü ele geçmesiyle sonlandırdı.

Somalili terör grubu Al-Shabaab, sözcüsü Radio Andalus’a yaptığı açıklamada saldırının sorumluluğunu üstlendi. El Kaide bağlantılı grup, Somalili milletvekilinin sahibi olduğu Elite oteli hedef alan bombalı araçla silahlı baskını içeren bir saldırı düzenledi” dedi. Otelin sahibi milletvekili Abdullahi Mohamed Nur, kuşatma sona erdikten sonra serbest bırakılanlar arasında olduğunu belirtildi.