Turizmde 2 Yılda 200 Milyon İşsiz

1181

Dünyada turizm nerede ise bitme aşamasına geldi. İnsanlar ne uçaklara binmek ne de bir yerler tatile gitmek istemiyor. Bu da turizm sektörüne darbe üstüne darbe vuruyor. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi de gelecek 2 yıl içinde sektörde dünya çapında yaklaşık 200 milyon turizm çalışanının işsiz kalacağı ön görülüyor.

Dünyanın sayılı uçak şirketleri birbiri ardına milyon dolarlık zararlar yapıyor. Dünya çapındaki otel zincirleri bile dev otellerinin bazılarını kapılarını hala açmadı. THY, bu yılın ikinci çeyreği için 654 milyon dolar zarar açıkladı. Dünyanın en büyük tur operatörü TUI, haziran ile ağustos ayının başını kapsayan dönemde rezervasyonların 2019’a oranla yüzde 81 düştüğünü, bu yaz tatil programının sadece yüzde 16’sını satabildiğini açıkladı.

Bu negatif haberlere her gün yenileri ekleniyor. Son “acı haber” de Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nden geldi. Konsey sektörde dünya çapında 2 yıl içinde yaklaşık 200 milyon turizm çalışanının işsiz kalması ön gördüklerini açıkladı.

ZARAR 1.1 MİLYAR EURO

70 bin kişiye istihdam sağlarken yolcu gemileri, beş havalimanı ve 400 otel işleten Almanya merkezli TUI de yaptığı açıklama yılın ikinci çeyreğinde 1,1 milyar euro işletme zararı oluştuğu belirtildi. TUI, 2021 yaz için kapasitesini beşte bir oranında düşürme kararı aldı. Şirket, Alman Hükümeti’nden 2,9 milyar euro borç almıştı. TUI, işlerin 2022’den önce normal seviyesine dönmesini beklemiyor.