30 Bin Yolcuya PCR Testi

1258

Pandemi nedeniyle İstanbul Havalimanı’na kurulan PCR test merkezine 1,5 aylık sürede çoğu gurbetçi olan 30 bin yolcu test yaptırdı.

Mürteza AKKAYA

İstanbul Havalimanı’nda yurtdışı uçuşlar 11 Haziran tarihinde başladı. Yurt dışına giden ve gelen yolcuların koronavirüs testlerinin yapılması için havalimanında dış hatlar terminalinde test merkezi kuruldu. 6 Temmuz’dan itibaren yolculara hizmet vermeye başlayan iki ayrı noktada 5 bin metrekarelik alanı kaplayan merkezde 30 bin yolcu koronavirüs testi yaptırdı. Test yaptıran yolcuların büyük çoğunluğun Almanya’da karantinaya girmek istemeyen gurbetçi vatandaşlar oluşturduğu belirtildi.

Önce 110 lira ile başlayan ancak kısa sürede yüzde yüzün üzerinde zam görerek 250 lira karşılığında yapılan testler için yolcuların boğaz ve burundan sürüntüler alınıyor. Bu örnekler havalimanı içerisinde kurulan laboratuvara veriliyor. Analizlerin sonuçları yaklaşık 5 saat içerisinde çıkıyor. Test sonucu pozitif çıkan yolcuların uçuşları iptal ediliyor ve detaylı tetkiklerin yapılması için hastaneye sevk ediliyor. Sonuçları negatif çıkan yolcular ise uçuşlarına devam ediyor.