İngilizler Apar Topar dönüyor

1223

İngiltere’nin koronavirüs salgınının artması üzerine Fransa’ya kısıtlama getirince İngiliz vatandaşları apar topa ülkelerine dönmeye başladı. Bu nedenle de 160 bin İngiliz turist Fransa’dan ayrıldı.

Koronavirüs salgınının etkisini yeniden arttırması ile ülkeler de doğal olarak önlemlerini arttırıyor. Bilindiği gibi İngiltere, artan vakalar nedeni ile geçtiğimiz gün Fransa’yı güvenli seyahat listesinden çıkarmıştı. İngiliz yetkililer Fransa’dan gelen yolculara 14 günlük karantina zorunluluğunun başlayacağını ilan etmişti. Fransa’da bulunan yaklaşık 160 bin İngiliz turist ise, kararın ardından havaalanlarına ve limanlara akın etti.  Fransız yetkililer de yaptıkları açıklamada, uçak ve trenlere inanılmaz bir talep olduğunu belirterek Fransa ile İngiltere arasında araç taşıyan Eurotunnel tren servisinin tamamen dolduğunu uçak bilet fiyatlarının da arttığını ifade ettiler.

Fransa İngiltere’yi uyardı

Fransa ise “karşılıklı önlemler” konusunda İngiltere’yi uyardı. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada, Fransa’nın güvenli seyahat listesinden çıkarılmasının nedenin enfeksiyon oranlarının 100 bin kişide 20 vakayı aştığını ileri sürdü.