Yanımda Oturan Enfekte İse;

1363

Uçak yolcuları yüzde 86 oranında azaldı. Araştırmalar bunu açıkça ortaya koyuyor. Bunun nedeni de korona korkusu kuşkusuz. Çünkü uçak yolcuları “Omuz omuza oturduğum yanımdaki koltuktaki kişi ya enfekte bir kişi ise, hastalığı ben de kaparım” endişesini taşıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, diğer yolcularla iki metreden az mesafeyle oturmalı ve saatler süren yolculuklarda Covid-19’a yakalanma riskini artırabileceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra da uçaklardaki hava dolaşım sistemi virüsün yayılımını zorlaştırdığı ileri sürülüyor.

Bu gerçekten yola çıkılarak havayolları, yolcularını koronavirüse karşı nasıl koruyacakları konusunda sürekli araştırmalar yapıp bunları yürürlüğe koyuyor. Alınan önlemlerin güvenilir olduğuna ikna etmek için sürekli bir çaba içinde kalıyorlar. Bunlar yeterli oluyor mu? Kesinlikle hayır. Çünkü herkes can derdinde. Veriler bunu ispatlıyor. Uçak seferleri geçtiğimiz yıla göre yüzde 85 oranında azaldı. Anketler, insanların hava yolu ulaşımına ilişkin giderek daha şüpheci hale geldiğini gösteriyor.

Bir ay da 213 Milyon yolcu yok oldu

Avrupa’nın 500’den fazla havalimanındaki hava trafiği raporları incelendi. Ortaya çıkan rakamlar şöyle;

“Haziran ayı baz alındı. Haziran ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 94’lük bir düşüş yaşandığı gözlendi. Geçen yılın haziran ayında Avrupa havalimanlarını 217 milyon yolcu kullanmıştı. Bu yıl ise yalnızca 4 milyon yolcu vardı. 123 milyon yolcu yok oldu.”

Kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor’s, bu yıl hava trafiğinin yüzde 70’e kadar azalmasıyla, sektörün beklentilerinin giderek daha kötüye gittiğini belirtiyor. Hava yolu sektöründen elde edilen verilere göre, hava yolu ulaşımı küresel olarak bir önceki yıla oranla yüzde 85’lik bir düşüş yaşadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde uçak rezervasyonlarının, koronavirüs vakalarındaki artışa tepki olarak göreceli bir artışın ardından geçtiğimiz ay yeniden durduğu bildirildi.

Uçak yolculuğu güvensiz mi?

ABD’li tüketici kuruluşu Consumer Reports haziran ayında binden fazla kişiyle anket yaptı. Ankete katılanların yüzde 70’i uçak yolculuğunun güvenli olmadığını söyledi. Bir başka araştırmadaysa yolcuların en büyük endişesinin enfekte bir diğer yolcunun yanında oturma ihtimali olduğu ifade etti.