Yabancı Pilotları Azaltın

1296

Pandemi nedeniyle işsiz kalan Türk pilotları için önemli bir adım Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından atıldı. Yayınlanan yazı ile Türk Sivil Havacılık sektöründe çalışan ve sayısı yüzde 11’i bulan yabancı pilot ve kabin memurları için önlemler alınması istendi.

SHGM yayınladığı yazı ile istihdamda Türk uçuş ekiplerine öncelik verilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Şirketlere yazı gönderen SHGM, bununla ilgili ön çalışmanın 28 Ağustos 2020 tarihine kadar tamamlanmasını istendi: Genel Müdür Bahri Kesici imzası ile gönderilen yazı söyle;

“Genel Müdürlüğümüze, Sivil Toplum Kuruluşları ve sendikalar tarafından Covid-19 pandemisi neticesinde ortaya çıkan işsizlik problemleri dolayısıyla Türk uyruklu başta uçuş ve kabin ekipleri olmak üzere diğer personelin mağduriyetlerinin ve bu konudaki belirsizlikten ötürü kaygılarının olduğu yönünde bilgiler ulaşmaktadır. 

Bu kapsamda, Türk uyruklu personelin mağduriyetlerinin giderilebilmesi ve kaygılarının bertaraf edilebilmesi adına mevcut operasyonların icrasını en az etkileyecek şekilde yabancı uyruklu; başta uçuş ve kabin ekibi olmak üzere diğer personel istihdamının zaman içerisinde azaltılarak Türk uyruklu personel istihdamına öncelik verilmesi için bir çalışma yapılması planlanmakta olup, bu konudaki görüşlerinizin ve yol haritasının 28.08.2020 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze iletilmesi gerekmektedir”