Yüzde 40 Gurbetçi Geliyor

1248

Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa ve İsviçre’de yaşayan Avrupalı Türklere yönelik yapılan araştırmada bu yıl gurbetçilerin tatil için Türkiye’ye gelmekten kaçındıkları ortaya çıktı. Bu yıl yaklaşık yüzde 40’lık bir oran, Türkiye’ye gelecek. Bu da 1.4 milyon kişi ediyor. .

Türkiye – Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) 8 yıldır yaptığı “Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri” araştırması bu yıl da yapıldı. Araştırmaya göre bu yıl Türkiye’ye gelecek Avrupalı Türk turistlerin sayısının çok az olmasını nedeni Koronavirüs ve AB engellemeleri olarak gösterildi. Bu engeller ile Türkiye’ye gelecek gurbetçi sayısı yüzde 40 civarında olacak.

1,4 Milyon Gurbetçi Gelebilecek

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’ye turist konusunda yaptırımları nedeniyle Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelişlerinde, büyük ölçüde bir sınırlama olacak. 20 gün önce yapılan araştırma bu yıl Türkiye’ye ilk defa 1 milyon 400 bin kadar Avrupalı Türk gelebilecek. Araştırmada bir başka veri daha elde edildi. Son yıllarda Türkiye’deki memleket ziyaretlerini de sürelerinin kısaldığı da ortaya çıktı. Türkiye gelişlerin, yüzde 49’u aile ziyaretlerini içeriyor. Yüzde 24 oranında deniz, eğlence tatili. Yüzde 20 ise İstanbulû geziyor. Bu yıl ekonomik krizin de etkisiyle Türklerin ortalama 1.050 Euro harcayacakları bekleniyor.