Ben Optimistim Siz?

1173

Türkiye’de çocuk kütüphaneleri dâhil toplam halk kütüphanesi sayısı bin 182’e oldu. Kitap sayısı 20 milyon 742 bin 540 adet. Türkiye’de 53 adet gezici kütüphane var. Gezici kütüphaneler geçen 1001 yere gitti. 423 bin 511 kişiye ulaştı.

Ateş ÇELİK

Toplum olarak kitap okumuyoruz. Büyük bir kesim kitaptan çok uzak. Özellikle de gençler bilgisayarlara gömülmüş vaziyette. Başlarını ekranlarından ayıramıyor. Böylelikle de kitap okumanın zevkini bilmeyen bir nesil yetişiyor. Halbuki kitap okumak bambaşka bir duygu bir kültür. Ama gelin de bunu kitaptan uzak kişilere anlatın. Kimileri bu kabahatini örtmek için hemen savunmaya geçiyor ve “Kitap fiyatları çok pahalı. Bütçelerimizden o kadar para ayırmak mümkün değil” cümlesini kalkanın gibi kullanıp onun ardına saklanıyor.

Veriler çok muhteşem değil bana göre. Ama ben bu kadarını bile tahmin etmiyordum. Ülkemizdeki kütüphane sayısı ve onları kullanan kişilerin sayılarını görünce biraz olsun yüreğime su serpildi. Derin bir “oh çekemedim” ama yine tahminlerimin üzerinde çıktığı için biraz rahatladım. Şimdi de sizlerle bu verileri paylaşmak istedim.

53 GEZİCİ KÜTÜPHANEMİZ VAR

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’deki halk kütüphanesi sayıları çocuk kütüphaneleri dâhil toplam bin 182 oldu. Buralardaki kitap sayısı ise 20 milyon 742 bin 540 olarak belirlendi. Halk kütüphanesini kullanan kişi sayısı ise 31 milyon 451 bin 920 olarak kayıtlara geçti.

Bu ne sevindirici mi? Değil mi? Bana göre göreceli. Nereden? baktığınıza bağlı. 83 milyonluk ülkemizde kütüphanelerin kullanım sayısı 31 milyonun üzerinde denilen bir bilgi kulağa hoş geliyor. Ama tabii ki bu 31 milyon kişi kütüphaneleri kullanıyor anlamına gelmiyor. Kişiler bir yılda kütüphaneye birkaç kez gittiği gerçeği var. O istatistiklere öyle yansımıyor. Kişi sayısı değil kullanım sayısı yansıyor. Ama ben gene de umutlandım. Bir kişi yılda 5 kere kütüphaneye gitse yine de 6 milyon kişi kütüphanelerden faydalanıyor gibi basit bir matematik yaptım. Yoksa benim optimsit ruhum beni aldatıyor mu? Emin değilim. Olsun beni bu kadar da beklemiyordum Rakamlar mutlu etti. Paylaşmak istedim.

Gelin  Ajans Press’in bu konu üzerine yaptığı bir araştımaya da bakalım. Araştırma sonuçları şöyle;

“Türkiye’de 53 adet gezici kütüphane var. Gezici kütüphaneler geçen yıl 1001 farkı yere gitti ve 423 bin 511 kişiye ulaştı. Kütüphaneler ile ilgili olarak basına yansıyan haber adetleri incelendi. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl kütüphaneler ile ilgili basına 11 bin 774 haber yansıdı. Çıkan haber başlıkları incelendiğinde ise son zamanlarda yapılan Açıkhava kütüphanelerinin gündemde olduğu saptandı. Gezici kütüphanelerinde basında oldukça yer aldığı gözlendi.

Verileriler böyle diyor. Ben daha vahim bir tablo bekliyordum. Umut var mı? Bence bu durumu bile korumak bana göre başarı. Gönül ister ki, keşke çok daha fazla kişi kütüphaneleri kullansa, daha fazla okusak daha fazla öğrensek. Evlerimizin duvarları kitaplardan dekorlar ile dolsa.. Çok şey mi bekliyorum? Siz ne dersisnzi?