İran, Füze Vurdu 19 Saniyede Öldüler

1114

İran’ın yanlışlıkla 2 füze atarak düşürdüğü Ukrayna yolcu uçağı ile ilgili açıklaması şok yarattı. Açıklamada “İlk füzenin vurmasından 19 saniye sonra öldüler” denildi

Feci olay 8 Ocak sabahı meydana gelmişti. Ukrayna Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, o sabah Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalandıktan kısa süre sonra İran füzeleri tarafından düşürülmüştü. Yolcu uçağı içindeki 176 kişiye mezar olmuştu.

Ukrayna’ya ait yolcu uçağını düşman uçağı zannedip füze ile  düşüren İran, kara kutu incelemesi sonrası elde edilen kokpit konuşmaları ve diğer bilgileri ilgili ülkeler ve kamuoyuyla paylaştı. İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, İran Havacılık Kurumu Müdürü Turec Dehkani Zengene, düşürdüleri Ukrayna yolcu uçağına ait bilgileri başkent Tahran’da basın toplantısı ile açıkladı.

Turec Dehkani Zengene “Uçuş Veri Kayıt Cihazı (FDR-Flight Data Recorder) ile Kokpit Ses Kayıt Cihazı (CVR-Cockpit Voice Recorder) Fransa’da hiçbir teknik aksaklık olmadan okunduğunu belirtti. Zengene, şöyle konuştu;

– İkinci füze, ilk patlamadan 25 saniye sonra uçağın yakınına ulaştı.

– CVR, ilk patlamadan sonra kabin personelinin konuşmalarını 19 saniye boyunca kaydetti. Sesler daha sonra kesildi.

– FDR ve CVR cihazlarının her ikisinin de zarar görmesi nedeniyle kara kutu da ikinci füzenin patlaması ve etkisine dair daha fazla bilgiye ulaşılamadı.

İnceleme raporunda “8 Ocak’ta 25 saniye arayla iki füzeyle vurulan uçaktaki kokpit konuşması ilk füzenin isabetinden 19 saniye sonra kesildi” ifadelerine de yer verildi. İran Havacılık Kurumu Müdürü, 19 saniyelik ses kaydının içeriğiyle ilgili şunları söyledi:

“Bu anda, uçağın kokpiti içinde olağan dışı durumu fark eden ve uçağı son ana kadar kontrol edip yönlendirmeye çalışan 3 kişilik uçuş ekibi ve bir de eğitmen pilot vardı. Eğitmen pilot, uçak pilotuna her iki uçak motorunun da aktif olduğunu bildirmesinin yanında çeşitli talimatlar veriyordu.”

Zengene, yapılan incelemelerin uluslararası havacılık standartlarına uygun olduğunu, olayla ilgili nihai raporun 1 yıl içinde açıklanacağını sözlerine ekledi. İran’daki ekipman eksikliği nedeniyle olaydan sonra yaklaşık 7 ay kadar açılamayan kara kutu, incelemelerin yapılması için Fransa’ya gönderilmişti. Fransa, okunması tamamlanan kara kutuyu 23 Temmuz’da İran’a iade etmişti.