KKTC; 6 Uçaktan Fazla Gelmeyin

968

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye’den gelecek uçak sayısın günde 9 uçaktan 6’ya düşürdü. Karar bugünden itibaren uygulamaya geçiyor. Ne zaman sonlanacak? Sorusunun yanıtı ise; “Şimdilik ucu açık.”

KKTC Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Türkiye ve Kıbrıs arasındaki trafiğin azaltılması ve önlemlerin artırılması amacı ile bu kararı aldı. Bu kararın alınmasındaki neden ise Covid-19’un son dönemde tekrar artış göstermesi. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye’den yapılan günlük uçuş sayısı 9’dan 6’ya düşürdü. Bu arada Kıbrıs’a deniz yolu ile gelen kişi sayısı da günlük olarak 250 kişi ile sınırlandırıldı.

Öte yandan adaya gelecek turistlerin sayıları düşürülürken aynı zamanda eğlence merkezlerinde yeni bir düzenlemeye gidildi. Buna göre 200 metrekare ve üzeri yerlerde 50 kişi, 100-200 metrekare arasındaki yerlerde 30 kişi, 50-100 metrekare arasındaki yerlerde 20 kişi, 50 metrekare altındaki yerlerde ise maksimum 10 kişi bir arada bulunabilecek. Bu arada eğlence yerlerinde maske takmak ve sosyal mesafe kuralına uymak da tabii ki zorunlu.