Las Vegas’ta Kimse Kalmazsa Ne Olur?

1086

İş ve eğlence için dünyayı dolaşan kişilere bel bağlayan şirketler, koronavirüs ile birlikte krizi nasıl yöneteceklerini tam olarak hala bilemiyor. Hatta tahmin bile edememenin şaşkınlığı içinde.

Sait YARDIMCI

Buna binlerce örnek vermek olası. Ancak benim odağım Las Vegas olacak. Virüsün yayılmasını endişeyle izleyen şehirlerden biri olan bu kentin önemli kurumlarından birisi olan Las Vegas Convention and Visitors Authority’nin verileri çok ilginç.

Çünkü geçen yıl Las Vegas’a gelen 42,5 milyon ziyaretçiden 6,6 milyondan fazlası veya yüzde 15,5’i konferanslar için oradaydı. Şimdi hiç birinden eser yok. Bu yıl ki rakamları açıklamadılar. Hem zamanı değil, hem de açıklanacak rakamlar mı kaldı?

Mega kentin kumar şirketleri Wynn Resorts ve Las Vegas Sands’ın hisse senetleri yerlerde. Bu şirketlerin hem ABD hem de Makao’da devasa kumarhaneleri var. Faaliyetlerine ara vermeleri nedeniyle, şimdiden karları yüzde 20’den fazla düştü.

Las Vegas’ta bugün büyük bir konferans yapılacaktı. Adobe Systems, oyuncu ve girişimci Gwyneth Paltrow, New England Patriots oyun kurucusu Tom Brady ve komedyen Chelsea Handler gibi kişiler katılacaktı. 20 bin ziyaretçi bekleniyordu. iptal edildi. Halbuki çok sayıda şirketin yöneticileri ve üst düzey yetkilileri davetliydi bu etkinliğe. Adobe, etkinliğin bazı kısımlarını çevrimiçi olarak düzenlemeyi planladığını söyledi.

Finansal hizmetler firması Stifel Financial’da kumar ve eğlence analisti Steven Wieczynski, Vegas’ın şu anki durumunu için “Las Vegas şu anda bilinmeyen en büyük yer. Koronavirüs böyle devam ederse, daha fazla kongre ve grup gezisi iptal edilecek. Vegas şu anda bunun için biliniyor” diyor. 

Bu hafta binlerce insan, iş konferansları için Las Vegas’a seyahat edecek. Teksas, Austin’deki yıllık South by Southwest festivalinin bu ay yapılması planlanıyor. Ardından daha birçok etkinlik var. Kısaca Vegas’da durum bu. Esas konu ise gelecek kimse kalmazsa Vegas’ın durum ne olur? Bunu da kimse tahmin edemiyor…

Sadece Las Vegas değil tabii ki bu koronavirüs belasının perişan ettiği şehir. Daha yüzlerce şehir aynı durumda.

Hyatt Hotels Grubun Başkanı ve Mark S. Hoplamazian son durum için “Zaman geçtikçe daha fazla şirket, iş seyahatlerine kısıtlamalar getiriyor. Konferanslar, ve oteller artan koronavirüs korkusuyla nasıl başa çıkılacağı bilemiyor sadece boğuşuyor” diyor.

Analistler, yolcu gemileri, eğlence parkları, konaklama, kumar veya eğlence sektörlerindeki çoğu şirketin, gelirlerinde kısa vadede büyük zararlar yapacaklarını söylüyor. Hatta bu yaz sonrasında ne olacağı konusunda çok az fikirleri olduğunu vurguluyorlar. Yatırımcılar gergin. En kötü senaryolara hazırlanıyor. Hyatt, Marriott International ve InterContinental Hotels Group gibi otel zincirlerinin hisseleri, bu yıl yüzde 16’dan fazla değer kaybetti.

Raymond James Financial şirketinde otel analisti olan Bill Crow, otel gelirlerinin yaklaşık üçte birini konferanslar ve diğer grup etkinlikleri olduğunu oluşturduğunu, üçte birinin de tatilciler aracılığıyla geldiğini söyledi. Önümüzdeki hafta Kaliforniya, San Jose’de düzenlenecek bir iş yazılımı konferansı SaaStr var. Çin, Güney Kore, İtalya ve İran gibi ülke vatandaşlarının yanı sıra bu ülkeleri son aylarda ziyaret eden herkesin konferansa gelmelerini istemediklerini açıkladılar.

Hatta, Çin, Güney Kore, İtalya ve İran vatandaşlarının da yakın zamanda kendi ülkelerini ziyaret etmediklerinden emin olmak için pasaport kontrolleri de dahil olmak üzere ek taramaya tabii olacaklarını söylediler. Konferansı düzenleyenler “pasif tarama” yoluyla tüm katılımcıların sıcaklıklarını kontrol etmeyi planlıyor. Ayrıca tokalaşmaları da yasakladılar ve katılımcıların her seanstan önce ellerini yıkamalarını şart koştular. 

Önümüzdeki hafta Orlando, Florida’daki Sağlık Hizmetleri Bilgi ve Yönetim Sistemleri Derneği konferansı var. Burada katılımcılarına el sıkışmak yerine dirseklerine dokunmaları söyleniyor. Katılımcılar ayrıca bilgi kabinlerinde tıbbi sınıf yüz maskeleri dağıtılacak. Seyahat kısıtlamaları, önümüzdeki hafta Las Vegas’ta başlayacak olan uluslararası bir inşaat fuarı için Çin, İtalya, Güney Kore ve Japonya’dan gelecek katılımcıların bazı iptallerine neden oldu. Fuar organizatörleri katılmaları beklenen 130 binden fazla insanı sağlıklı tutma çabalarının bir parçası olarak, “tokalaşma yok” yazan düğmeler veya çıkartmalar dağıtacaklarını söylüyor.

Her yıl teknoloji, telekomünikasyon ve reklam şirketlerinden on binlerce kişiyi çeken büyük bir ticaret fuarı olan Mobil Dünya Kongresi, şirketlerin sağlık ve güvenlik endişeleri nedeniyle çekilmesinin ardından etkinliğini iptal etti. Yazılım şirketi Zendesk, Salı günü Miami’de başlayacak Relate konferansını iptal etti. Kısaca ABD’de durum bu. “Sanki dünyanın başka ülkelerinde veya Türkiye’de durum farklı mı?” diyorsanız, haklısınız. Yok aslında birbirimizden farkımız.