Berlinale 2021 Yapılıyor

992

Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, 2021 yılı şubat ayında yapılacağın açıkladı. Berlinale 2021’in fiziksel bir festival olması planlanıyor. 

Festivalin o sırada geçerli olan pandemi kural ve yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirilecek ve böylece tüm konuklar için mümkün olan en yüksek güvenlik sağlanacak. Festival yapısındaki düzenlemeler, film programları ve davet edilen toplam film sayısı önümüzdeki haftalarda festival yönetimi tarafından belirlenecek. 

Dahası, 2021’de Generation bölümünde.  Generation Kplus ve Generation 14plus adlı iki yarışma programı yapılacak. Buralarda en az 60 dakikalık uzun metrajlı filmleri gösterecek. Kısa film göstermeyecek. Resmi film kaydı 1 Eylül 2020’de başlıyor. Yönetmelikler www.berlinale.de adresinde yayınlanıyor.. 

Berlinale’nin yapılacağının belli olmasından sonra yönetmenler Mariette Rissenbeek ve Carlo Chatrian açıklama yaptı. Açıklamada “Fiziksel olarak mevcut izleyicileri olan festivallerin dünya çapında yavaş, yavaş tekrar gerçekleşmesinden memnunuz ve meslektaşlarımıza başarılar diliyoruz. Festivaller karşılaşma ve iletişim yerleridir. Bu hem halk hem de endüstri için geçerlidir. Festivallerin izleyicilerle canlı ilişkilerinde önemli ve benzersiz bir özellik görüyoruz. Korona salgını zamanlarında, kültürel alemde hala analog deneyim alanlarına ihtiyacımız olduğu daha da netleşti ”dediler..