Boom Süpersonic İle Tanışın

1170

Concorde uçaklarının gökyüzüne veda etmesini ardından onun yerine geçeceği düşünülen süpersonik jet uçağının adı “Boom” olarak belirlendi. Hızı, ses hızının iki katından daha yüksek. Saatte 2 bin 300 kilometre hız yapacağı ileri sürülüyor. Uçak bu sayede kıtaları birbirine daha da yakınlaştıracak. Örneğin, Londra – New York arasını şimdi normal uçaklarla 9 saatte alınırken Boom bu mesafeyi 3.5 saatte indirecek. Gelin sizi Boom ile tanıştırayım

t

Ferzan ÜNLÜSOY

Boom’un fotoğrafını görür görmez British Airways’de çalıştığım günler aklıma geldi. Concord ile seyehat yapacağımı öğrendiğimde kendimi çok şanslı hissetmiştim, bir o kadar da heyecanlanmıştım. Bu inanılmaz deneyimi Londra ve New York arasında her iki yönde de yaşadım. Concord’a binişim bile çok şaşırtıcı olmuştu.

First class yolcuların hava alanında seyahat öncesi dinlenmeleri için ayrılan özel salonun bir bölümü de Concord yolcuları için ayrılmıştı ve Concord’a özel salondan direkt olarak geçirilmiştik. Bir anda kendimi Concordun içinde bulmuştum.

Benim en heyecan duyduğum an ise kalkış anı olmuştu. Kalkıştaki motor gücü ile neredeyse koltuğa yapıştığımı hissetmiştim. Hiç unutamadığım diğer şey ise elimi pencere altındaki yüzeye tuttuğumda yüzeyin sıcaklığını hissetmem olmuştu. Concord’ların artık kullanılmayacağı kararı alındığında da çok üzülmüştüm.  

O zamandan bu yana, otomobillerimiz, telefonlarımız ve bilgisayarlarımız için teknolojide bir inovasyon patlaması yaşarken, havacılık endüstrisi çok da büyük bir gelişim göstermedi. Ama artık müthiş bir süpersonic uçak geliyor.

Boom’un Mach 2.2 ticari uçağı ve tarihin en hızlı sivil uçağı olan Overture’nin geliştirilmesiyle yeni nesil bir hava yolculuğu artık neredeyse kapımızda.  Daha hızlı, daha rahat ve her zamankinden daha konforlu olan süpersonik hız ile, havada daha az zaman geçirerek varılan noktada maksimum süreyi harcama fırsatı ele geçirilmiş olacak. Günümüz teknolojisi ile yaratılan Boom ile yapılacak süpersonik seyahatlerin en az günümüzün business sınıflarında yapılan uçuşlar kadar verimli olacağına inanılıyor.

Tüm koltuklar pencere kenarı

Boom’un kurucusu ve CEO’su Blake Scholl, Hedefimiz,” koltuk başına yakıt tüketimini temel alarak mevcut business  sınıfında yapılan seyahatlerle rekabet etmektir” diyor. “Günümüz standartlarına göre rekabetçiyiz ve aynı zamanda verimliliği artırmaya devam etmeyi planlıyoruz.” Havacılık sektörünü alt üst eden şirket business sınıfı  yakalamak  yeterli değil. Bunun nedeni, sürdürülebilirliğin Boom vizyonunun özüne hitap etmesidir” diye açıklamalarda bulunuyor. Ve Scholl sözlerine, “Vizyonumuz, Dünya’yı daha erişilebilir hale getirmektir” diyerek  “Boom’un sürdürülebilirlik stratejisi teknolojik yenilik üzerine kurulmuştur diyerek devam ediyor.

Hepimiz biliyoruz ki daha hızlı ve daha ucuz seyahat edebilmek aynı zamanda  ekonomik büyümeyi desteklediği gibi, insan ilişkilerini güçlendirir ve kültürler arası anlayışı geliştirmek için çok önemlidir. Jetler olmadan, Asya’ya pervaneli bir uçak yolculuğu her yönde günler alır ve iş seyahatinde olanlar eve daha yakın kalırdı. Akıllı telefonların, otomobillerin ve diğer karmaşık ürünlerin fiyatları fırlayacak ve üretilmeye devam edebilseler bile kaliteleri düşecektir. Kısacası, küresel ticaret çökecek ve dünyayı bir ekonomik bunalıma sürükleyecektir.

Rahat koltuklar, ferah pencereler

Jetin hızı modern dünya için çok önemli bir kriterdir. Peki ya bu günün 550 mil / saat jet uçağından çok daha hızlı seyahat edebilseydik? Aslında insanlık hız arayışında çok daha ileride olmalı. 1858’den 1958’e kadar olan yüzyılda, tam anlamıyla yelkenli teknelerden ses altı jet uçaklarına geçtik. O zamandan beri altmış yıl içinde durgunluk yaşadık. Bugünün jet uçakları, 1958’de tanıtılan Boeing 707’den daha yavaş olmasa da yavaş uçuyor. Çoğumuz, her geçen nesilde önemli ölçüde daha hızlı ve daha rahat seyahat etmenin nasıl bir şey olduğunu unutmuşuz.

Boom Süpersonic

Bu süpersonik uçaklar ile Jetlag’a elveda demek lazım. Tek bir toplantı yapmak için üç günlük gezileri düzenlemek artık tarih olacak. Boom’da da Concord da olduğu gibi tek kabin var ancak kişisel koltuk altı saklama dolapları, baş üstü çöp kutularının yerini alarak daha fazla tavan boşluğu ve bagaja kolay erişim sağlıyor ve koltuklar daha konforlu görünüyor. Pencere mi? koridor mu? Seçim yapmaya da artık hiç gerek yok – her koltuğun geniş, kişisel bir penceresi ve doğrudan koridor erişimi ile maksimum rahatlık sağlanmış.

Hayatımızı ne kadar hızlandırcak sorusunun cevabı ise şöyle:

Tokyo – Seattle 8.30 saat yerine 4.30 saat

Paris – Montreal 8.30 saat yerine 3.45 saat

Los Angeles – Sydney 14.30 saat yerine  8.30 saat

New York – London 6.30 saat yerine 3.30 saat.

Bundan sonraki adım gezegenler arası yolculuklar olacak. En olası istasyon tabii ki Mars..