Müzik Bursu Seher Ve Görkem’in

979

Tekfen Vakfı’nın 2020-2021 eğitim yılı Müzik Bursu’nun sahipleri belli oldu. Bursun sahipleri Seher Karabiber (flüt) ve Görkem Çiçek (viyolonsel) oldu.

Ateş ÇELİK

Türkiye’nin önemli özel sanat kurumları arasında yer alan Tekfen Vakfı’nı, her zaman dikkatle takip eder ve takdir ederim. Çünkü desteğini klasik müzik üzerinden hiç çekmez. Hatta sürekli arttırır. Geçtiğimiz yıl “Müzik Bursu” programını başlatmıştı ve bu girişimi çok olumlu ve faydalı bulduğumu söylemiştim. Ama son aylarda aklımda hep “Bu yıl ne yapacaklar? Bu pandemi döneminda nasıl olacak?” düşüncesi kurcalamıştı. Beklediğim haber için fazla bekletmediler. Evet elemelr yapılmış ve kazananlar belli olmuştu. Bu yıl lisans eğitimini yurt dışında klasik batı müziği çalgısı dalında yapmak isteyen 44 öğrenci burs için başvurmuş. Online olarak gerçekleştirilen başvurulardan 19 öğrenci 2’nci tura kalmaya hak kazanmış. 2’nci aşama nasıl olmuş derseniz? Yanıtı söyle; Adaylar 5 kişilik jürinin belirlediği bir eserin video kaydı ile teknik, müzikalite, entonasyon, sahne duruşu, tutku ve potansiyel olmak üzere 6 kriter bazında değerlendirilmiş.

Usta müzik insanı ve Tekfen Filarmoni Genel Sanat Yönetmeni ve daimi şefi Aziz Shokhakimov’un başkanlığındaki jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda bursun sahipleri Görkem Çiçek (viyolonsel) ve Seher Karabiber (flüt) olmuş. Peki, bu genç yetenekler kimdir? derseniz. İşte pırıl, pırıl 2 genç kardeşimizin eğitim gördükleri okullar;

Görkem Çiçek (viyolonsel) klasik müzik eğitimine Kütahya Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde başlayıp, halen Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover’da sürdürüyor. Seher Karabiber (flüt) ise lise eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet konservatuvarı’nda tamamlayıp, Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da ikinci sınıf öğrencisi olan genç bir diğer yetenek. Kısaca Tekfen Vakfı Müzik Bursu’nun yeni sahipleri onlar.

Bu arada tabii ki geçen yılın kazananların da eğitimlerine Berlin’de devam ettiklerini biliyorum onları da sizlerle paylaşmak isterim. Geçen yıl sergiledikleri başarılı performansla burs almaya hak kazanan Yunus Altıkanat (viyolonsel) eğitimine Berlin’deki Barenboim-Said Akademie’de, Seyfi Can Dağlar (fagot) ise Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin’de devam ediyor. Kısaca onlar klasik müzik eğitimlerine, Tekfen Vakfı’da onları desteklemeya devam ediyor. Bana da hem gençleri hem de vakfı canı yürekten alkışlamak düşüyor…