Almanya Şimdi de Eylül’e Attı

841

Almanya, AB dışındaki ülkelere seyahat uyarısını 14 Eylül’e kadar uzattı.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer,

Almanya, pandemi nedeniyle mart ayında yaptığı uluslararası ‘seyahat uyarısını’ Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkeler için yine uzattı. Yeni tarih 14 Eylül olarak açıklandı. Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, yapılan Bakanlar Kurulunda, AB ülkeleri, İngiltere ve Schengen ülkeleri hariç diğer ülkeler için 31 Ağustos’a kadar geçerli olan ‘seyahat uyarısının’ 14 Eylül’e kadar uzatılması kararının aldığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andrea Sasse de, salgınla ilgili tahminler yapmanın zor olduğunu ifade ederek, ülkede yaz tatil döneminin bittiği eylül ortasında durumun yeniden değerlendirileceği ileri sürdü. Sasse, birçok ülkede vaka sayılarının yeniden arttığını gözlemlediklerini ve Almanya’nın Avrupa’daki bazı bölgeler için de seyahat uyarısı yaptığını vurguladı.

Geçmişte olduğu gibi salgının gelişiminin sürekli izlendiğini dile getiren Sasse, gelişmelere göre bazı ülkeler veya bölgeler için seyahat uyarılarının yeniden kaldırılabileceğini kaydetti.

Almanya Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’ye uyguladığı seyahat uyarısını Muğla, Aydın, İzmir ve Antalya için kaldırmış, AB’de yer alan Fransa, Belçika, Romanya ve Hırvatistan’daki bazı bölgelere ve İspanya’ya vakaların artması sebebiyle yeniden seyahat uyarısında bulunmuştu.