Boğazın Görsel Ziyafeti Başladı

1189

İstanbulluların, özellikle de yerli-yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği “Nostaljik Boğaz Turu” yeniden başladı. İBB Şehir Hatları AŞ’nin pandemi nedeniyle ara verdiği Nostaljik Boğaz turlarının başlaması vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı.  

Asya ve Avrupa yakaları arasındaki iskelelere adeta zikzak yaparak uğrayan ve yolcularına 6 saatte görsel bir Boğaz ziyafeti sunan vapur, İstanbul’un simge bir  turistik etkinliği olarak biliniyor. Hatta İstanbul’a gelen yerli-yabancı turistlere tembih edilen “kesinlikle yapmadan dönme” ikazını da hakkı ile hak ediyor bu tur.

İstanbul trafiğinde karayolu ile 6 saatlik bir zaman diliminde gezilmesi imkansız olan bu tur, üstelik de gidiş dönüş 25 lira karşılığında yapılıyor. Sizler alın elinize sandviçi veya simitlerinizi oturun güverteye. Püfür, püfür esen Karadeniz rüzgârında yudumlayın çay, kahve veya meşrubatınızı. Hem midenize hem de gözlerine ziyafet çekin. Ha, bu arada simitlerden bir kaç parçayı da vapurunuzu takip eden martılara atın. Onlarda nasiplensin. Bol, bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın bu gezide. Öz çekim de yapın, paylaşın eş dost ile çektiklerinizi. Toplayın beğenileri, özendirin, Şehir Hatlarının bu güzel hizmetini. 

HER GÜN VAR

Turistik tur, her gün yapılıyor. Tur, saat 10.35’de Eminönü’ndeki Evliya Çelebi Boğaz İskelesi’nden kalkan vapurla başlıyor. Vapur, 10.50’de Beşiktaş, 11.05’de Üsküdar, 11.35’de Kanlıca, 12.05’de Sarıyer, 12.15’de de Rumeli Kavağı’na uğradıktan sonra 12.25’de Anadolu Kavağı’nda yolcularını indiriyor.

İstanbul’un Karadeniz’e açılan balıkçı kasabası Anadolu Kavağı’nda yaklaşık 2.5 saat zaman geçirme fırsatı tanıyor size. Bu süre içinde yemek yiyebilir, kaleyi gezebilir hatıra eşyaları satın alabilirsiniz. Turun dönüş seferi ise Anadolu Kavağı’ndan saat 15.00’de başlıyor. Vapur, 15.10’da Rumeli Kavağı, 15.20’de Sarıyer, 15.40’da Kanlıca, 16.10’da Üsküdar, 16.25’de Beşiktaş’a uğradıktan sonra 16.40’da Eminönü’nde turunu tamamlıyor. Söz konusu turun tek yön bilet fiyatı 15 lira, gidiş-dönüş fiyatı ise 25 lira, 12 yaş altı tek yön 6 lira, 12 yaş altı gidiş-dönüş ise 12.5 lira.

KAÇIRMAYIN

6 Saatte her iki kıtaya uğrayarak giden vapur ile Boğazın inci gerdanlıkları 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün altından geçmenin keyfini yaşamış, boğazın mücevherleri yalıları yakından görme fırsatı yakalamış,  anlatacak onlarca anı biriktirmiş ve kentin trafiğinden uzakta keyifli saatler geçirerek mutlu mesut evinizin yolunu tutmuş olacaksınız.

Ne dersiniz? Hadi sabah 10.35 vapurunda buluşmak için arayın arkadaşlarınızı ya da sevgilinizi.  “Vakit yok gemi kalkıyor” şarkısını mırıldanarak çıkın yola…