Kazakistan Uçuşları Başlıyor

912

Kazakların milli havayolu Air Astana da, Türkiye ile Kazakistan arasındaki uçuşlarına 28 Ağustos 2020 tarihinden itibaren yeniden başlıyor. Ancak girişte bir takım yükümlüler var.

Kazakistan’a seyahat edecek olan yolcular için Kazakistan Hükümeti tarafından belirlenen, ülkeye girişte yapılacak uygulama ve sıhhi tedbirlere ilişkin güncel bilgiler şöyle;

Birinci Kategori: Türkiye, Çin, Güney Kore, Japonya, Gürcistan, Tayland, Macaristan, Hindistan, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Belarus, Mısır, Ukrayna, Hollanda, Rusya. Ateş ölçümü – Yolcu bilgi formu

İkinci Kategori: Polonya, Özbekistan (TAS uçuşları başladıktan sonra), Tacikistan ve üçüncü kategoriye giren, tahliye uçuşlarıyla seyahat edecek olan yolcular. Ateş ölçümü – Yolcu bilgi formu – Eğer yolcunun uçuştan maksimum 5 gün önce yaptırdığı negatif sonuçlu COVID-19 PCR test sertifikası varsa, her hangi bir kısıtlama veya karantina olmadan Kazakistan Cumhuriyeti sınırlarından geçiş yapabilir Eğer yolcu PCR negatif test sertifikasına sahip değilse, yolcuların  Kazakistan’a ulaştıktan sonraki 48 saat içinde COVID-19 PCR testini yaptıracak veya test yaptırmak istemeyen Kazak vatandaşları ve yabancı yolcular  ikamet yerlerinde 14 gün karantina da kalacaklar. Zorunlu test ile ilgili bilgiler sınır kapısında yolculara verilecek.

Üçüncü Kategori: Türkiye, Çin, Güney Kore, Japonya, Gürcistan, Tayland, Macaristan, Hindistan, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Belarus, Mısır, Ukrayna, Hollanda, Rusya. Polonya, Özbekistan (TAS uçuşları başladıktan sonra), Tacikistan haricindeki, diğer ülke vatandaşlarının Kazakistan’a girişlerine izin verilmemektedir.