Otellere “Bisiklet Dostu” Belgesi

1056

Bisiklet turizminin teşvik edilmesi için otellere ‘Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi’ belgesi verilmesi konusunda Resmi Gazetede tebliğ yayımlandı. Belge başvuru için koşullar, tesis nitelikleri ve değerlendirmeye ilişkin usul ve esaslar da belirlendi.

Covid-19 ile birlikte trendi biranda yükselen bisikletler artık yaşamımızda yepyeni bir yere oturdu. Artık kentlerde yakın yerlere gidip gelirken toplu taşıma araçları yerine bisikletleri tercih edenler çoğaldı. Bu arada turizmi hareketlendirmek için yeni bir alternatif olarak ‘Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi’ uygulamasının hayata geçirilmesi hedeflendi.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile ilgili belge için başvuru koşulları, tesis nitelikleri ve değerlendirmeye ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Turizm Tesislerinin niteliklerine İlişkin yönetmeliğin 44’üncü maddesine dayanarak hazırlanan tebliğe göre yapılan inceleme ile talepleri uygun görülen tesisler denetim programına alınacak, uygun bulunan tesislere belge ile birlikte bir de plaket verilecek.

ŞARTLAR ŞÖYLE; 

Tesislerin bisiklet dostu politikasına sahip olması ve uygulamaların tesisin internet sitesi üzerinde duyurulacak. Bölgesel bisiklet rotaları hakkında bilgi sahibi olan personel istihdamı sağlanacak. Genel mahallerde görünür yerlerde güncel detaylı hava ve yol durumu hakkında sürekli bilgi sağlanacak. Güvenlik kamerasıyla izlenebilen bisiklet garajı veya park alanı bulundurulması zorunlu olacak. Bisikletlerin yıkanabilmesi için bir alan ayrılacak. Bisiklet tamiri için temel aletlerin bulundurulması şart olacak.