Uçtu, Uçtu Otomobil Uçtu

1562

Japonya’da Sky Drive şirketinin uçan otomobil projesinde ikinci aşamaya gelindi. Bu nedenle de aracın içine yolcu bindirilerek deneme uçuşu yapıldı. Şirket yetkilileri deneme uçuşunun görüntülerini gazeteciler ile paylaştı. Deneme uçuşunda otomobilin 2 metre yükseldiği ve 4 dakika boyunca havada kaldığı görüldü.

Cartivator isimli gönüllü bir grubun girişimiyle 2012’de başlayan proje, Toyota Motor, Panasonic, Bandai Namco gibi firmalarca desteklenirken projeyi Sky Drive şirketi gerçekleştiriyor. Şirketin CEO’su Tomohiro Fukuzawa, projesinin tam gaz ve başarı ile sürdüğünü belirterek “2023’te uçan otomobillerin yaşamda yerini alabilmeleri için çalışıyoruz. Onları güvenli hale getirmek bizim için çok önemli. Dünyada 100’ün üzerinde böyle proje yürütülüyor. Ancak yolcu ile yapılan uçuşlarda ise sadece birkaç proje başarılı oldu. Araçkar şimdiye dek sadece 5 ila 10 dakika havada kalabildi. 30 dakika uçabilmesi halinde ihraç edilmesi dâhil daha fazla potansiyele sahip olabileceğiz” dedi.

CEO Tomohiro Fukuzawa,

ÖZELLİKLERİ SÖYLE;

Fukuzawa’ya konuşmasında araç hakkında şöyle açıklamalarda bulundu; Normal yollarda 60 km’ye kadar hızla ulaşabilecek. Pille çalışacak. Küçük boyutlu, hafif ve sessiz olacak. Beton bir binanın düz tepesi gibi son derece uygun yerlerde kalkış ve iniş yapabilecek. 2023’te hava taksi olarak 2028 ise halk için satılacak. Muhtemelen ilk olarak 2023’te Osaka veya Tokyo’da seferlere başlatmayı planlıyoruz. İlk model otomatik pilotla uçacak, Ücreti ise bir helikopter yolculuğundan daha ucuz olacak. Dikey olarak uçup inebilecek. Bu nedenle bir piste ihtiyaç yok. Başlangıçta Japonya’da hizmet vermeyi planlıyoruz, ancak hızlı bir şekilde yurtdışına, özellikle Güneydoğu Asya’ya da bizim için iyi pazar. Yıllık satışların 2028 yılına kadar en az 100 araca çıkmasını bekliyoruz. Fiyatı, pahalı bir arabanınkine benzer olacak. Satış hacimleri arttığında fiyat düşecek.

Kişisel yolculuklar için seyahat imkânı sağlayan ve otomatik olarak da uçabilen araçların, havalimanlarının yoğunluğunu, trafik sıkışıklığıyla ilgili problemleri ve pilot kiralamanın maliyetlerini ortadan kaldırabileceği ileri sürülürken karşı fikirlerde olanlarda var.  Bunlardan birirsi de ABD’de Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsünde görevli Prof. Dr. Sanjiv Singh. Amerikalı Profesör açıklamalarında, araçların ücretlerinin 10 milyon dolar olması veya sadece 5 dakika uçabilmesi gibi durumlarda kimsenin bu tür araçları almayacağını ileri sürüyor.