Sigara Dumanı Virüs Yayar mı?

1510

İspanya’nın Kanarya Adaları ve Galiçya bölgesinde, COVID-19 bulaşma riskini artırdığı endişesiyle halka açık yerlerde sigara içmek yasakladı. Gerekçesi sigara dumanı virüs yayar endişesi… Daha fazla bölgede de bu yasağın yaygınlaşması bekleniyor.

Bu günlerde İspanya, Avrupa’nın en fazla korona vakası görülen ülkesi. İngiltere ve Almanya başta olamak üzere çok sayıda AB ülkesi vatandaşı Avrupa’nın turizm cennetinden adeta kaçıyor. Ülkede turizm ekonomin lokomotifi olduğu için halk krizi çok derinden hissediyor. Bu nedenle de önlemler günden güne sıkılaştırıyor.

İspanya’nın Kanarya Adaları Başkanı Angel Victor Torres de önlemlere bir yenisi ekledi. Onun teorisi önlem getirdi. Başkanın iddası şöyle; Enfekte olan ve sigara içen bir kişi, sigara dumanını dışarıya verirken virüsü taşıyan damlacıkları da çevreye yayılıyor. Hem de normal nefesten çok daha fazla bir hızla yayılıyor. Bu nedenle de sokakta sigara içmek yasağının getirilmesi gerekli” dedi. Haklı mı? Haksız mı? Hangisi doğru? Belki de çok da haksız değil sanki değil mi?