THY Maaşları Yüzde 30-50 İndirdi

1535

THY ile Hava-İş arasında uzun süredir devam eden görüşmeler sonuçlandı. Anlaşmaya varıldı, protokol imzaladı. Protokola göre pilot maaşlarında yüzde 50, kabin çalışanlarında yüzde 35, diğer personele de yüzde 30 maaş kesintisi yapılması kararı verildi..

Pandemi ağır darbe alan THY bilançosunda ikinci çeyrekte 2.23 milyar lira zarar açıklamıştı. Giderlerini kısmak isteyen THY’nin, geçen yıl ikinci çeyrekte 524 milyon dolar olarak gerçekleşen personel giderleri, şirketin kısa çalışma ödeneğine geçmesiyle birlikte bu yıl aynı dönemde 127 milyon dolara geriledi.

Bu arada THY ile Hava-İş sendikası arasında  ücret indirimleri konusunda uzun süredir görüşmeler sürüyordu. İmzalanan protokol kapsamında THY’de kısa çalışma ödeneği uygulamasına son verildi. İşten çıkarma da yapılmayacak. Maaş indirimi 2021 sonuna kadar geçerli olacak. Her altı ayda bir, çalışanlar lehine gözden geçirilecek. Çalışanların daha önce toplu iş sözleşmesi ile kazandığı diğer haklar ise korundu. Ancak tarafların toplu iş sözleşmesi ile daha önce 2021 için varmış oldukları ücret artışı maddesi enflasyon oranında artış şeklinde revize edildi.

THY’nin toplam çalışan sayısı THY Teknik ile birlikte ikinci çeyrek sonu itibarıyla 38 bin 969 kişi. Hava-İş 24 bin 800 THY çalışanını temsil ediyor.