Sabiha Gökçen Avrupa’da İlk 5’te

1556

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 453 uçuş ile Avrupa’daki havalimanları arasında günlük uçuş trafiği en yüksek ilk beş havalimanı oldu.

Avrupa Hava Trafik Kontrol Merkezi (Eurocontrol) tarafından açıklanan verilere göre 26 Ağustos 2020 Çarşamba günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, 453 uçuş ile Avrupa’daki havalimanları arasında günlük uçuş trafiği açısından beşinci sırada yer aldı.

Aynı zamanda ilk beş sırada yer alan tek Türk havalimanı oldu. 26 Ağustos tarihinde en fazla uçuş trafiğine sahip havalimanı ise 772 uçuş ile Amsterdam Havalimanı oldu. Amsterdam Havalimanı’nı 755 uçuşla Paris Charles De Gaulle Havalimanı, 565 uçuşla Frankfurt Havalimanı ve 458 uçuşla da Atina Havalimanı takip etti.

26 Ağustos tarihinde Avrupa’daki tüm havalimanlarında gerçekleşen toplam uçuş sayısı ise 16 bin 804 oldu. Öte yandan Eurocontrol verilerine göre son 2 haftada  Sabiha Gökçen Havalimanı uçuş trafiğinde artış oranı yüzde 7 olarak gerçekleşti. Bu artış oranı ile Sabiha Gökçen, son 2 haftada uçuş trafiğini en çok artıran 3 havalimanından biri oldu.