Daha Yaratıcı Bir İstanbul

2522

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), İstanbul’u daha üretken bir sanat kentine dönüştürmek için kurduğu İstanbul Kültür Sanat Platformu (İKSP), “Danışma Kurulu”, ilk toplantısını yaptı. Toplantıda, İstanbul’un görünür görünmez tüm kültür sanat envanterinin çıkarılması gibi konularda çalışma başlatılması konularında görüş birliğine varıldı.

Ateş ÇELİK

Platformun katılımcı bir yol izlemek için aralarında yazar, oyuncu, sanat eleştirmeni, akademisyen ve sektörün önde gelen isimleri bir araya getirerek oluşturduğu heyetin üyeleri, ilk toplantılarını gerçekleştirdi. Kurul üyelerinin çalışma yöntemleri konusunda düşüncelerin aktarıldığı toplantıda, kültür sanatla ilgili bütün sektörlerin görüşlerin bu platforma taşınmasının öneminde değinildi ve bunun yöntemi konusunda görüş birliği sağlandı. İstanbul’a dair kültür sanat politikalarının belirlenmesinde kurulun sorun çözmede hangi rolleri üstlenebileceği de ele alındı.

Toplantıya İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şengül Altan Arslan, İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Araştırmacı Rumeysa Kiger, İKSV Kültür Politikaları Çalışma Direktörü Özlem Ece, yazar Yekta Kopan, sunucu – yorumcu Levent Erden, müzisyen – yazar Harun Tekin ve oyuncu Mert Fırat’ın katıldığı İKSP Danışma Kurulu toplantısında, İBB tarafından Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İBB Meclis Üyesi Fidan Aslan Eroğlu Yönetmen ve belgeselci Cengiz Özkarabekir yer aldı.

Toplantıya başkanlık eden İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, kültür sanat politikası oluşturmanın önemine işaret etti ve “Sektör ve İBB neler yapabilir? Bunu ortaya çıkarmak gerekiyor. Bu noktada metodoloji belirlemek kazanç olur” dedi. Arslan, sektörün vizyoner bulunan önerilerinin kurula taşınmasını çok yol gösterici olacağını söyledi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “İstanbul’daki en çok alanın kültür sanat amaçlı kullanılması konusunda çalışma yapmaktayız. Bu çerçevede öneri ve görüşler almaya hazırız” dedi. İBB Kültür Daire Başkan Hülya Muratlı, İBB’nin yaptığı çalışmalarla ilgili üyelere bilgi verdi. Kültür sanat sektörüyle dayanışma içerisinde olma amacıyla, gerçekleştirilen destekleri sıralayan Muratlı, İBB’ye bağlı İstanbul kültür sanat envanterini çıkarma çalışması başlattıklarını, ilçe belediyelerinden gelecek verilerle süreci tamamlayacaklarını belirtti.

Gönüllülük esasıyla çalışacak olan Danışma Kurulu üyelerinin görev süreleri bir yıl olup, yılda en az üç toplantı yapmaları öngörüldü. İstanbul’un kültür sanat yaşamını, alanın bütün bileşenleriyle birlikte, katılımcı ve kapsayıcı yaklaşımla düşünmek, sorunlarını ve önceliklerini belirlemek ve çözümler geliştirmek amacıyla kurulan Danışma Kurulu; fikir ve önerilerin görüşüleceği bir yapı olarak çalışmalarını sürdürecek.