Koltuk Fiyatını Yapay Zeka Belirliyor

1372

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, yeni rezervasyon sistemini hizmete sundu. Yeni sistem yapay zekâ teknolojisi ile çalışıyor. Buna göre artık her uçuş için talebe yönelik fiyat esnekliği sağlanıyor.

SunExpress, yapay zekâya (AI) dayalı yeni rezervasyon sistemi ile hizmete başladı. SunExpress Gelir Yönetimi Müdürü Roland Hans, hayata geçirdikleri bu proje hakkında şunları söyledi: “Koltuk rezervasyonları için fiyatlarımızı daha dinamik hale getirerek yolcularımıza daha fazla esneklik sunuyoruz. Müşteri memnuniyetini artırmak için sürekli çalışan ve gelişen bir havayolu olarak, misafirlerimize artık daha fazla fiyat seçeneği sunmamız mümkün hale geldi. Ayrıca, yeni sistem ile birlikte yapay zekâ (AI) gibi günümüz teknolojilerinin kullanımında büyük bir adım atıyor, yenilikçi havayolu olarak konumumuzu güçlendiriyoruz.”

SunExpress’in hayata geçirdiği bu sistem sayesinde, koltuk rezervasyonu yapmak isteyen yolculara artık her uçuşta iki yerine beş farklı kategoriden oluşan daha geniş yelpazede alternatif fiyat seçenekleri var. Önceden koltuk rezervasyonu yapmak isteyen yolculara daha fazla bacak mesafesine sahip tüm XLEG koltukları ve diğer tüm koltuklar için sadece bir sabit fiyat seçeneği sunulurken, yeni sistem ile birlikte XLEG rezervasyonları için iki farklı ve diğer koltuklar içinse üç farklı fiyat kategorisi sunuluyor.

Talep odaklı gelişmiş fiyatlandırma algoritmaları sayesinde yolcular, koltuk seçimi dışında pek çok hizmette daha düşük ücret tekliflerinden yararlanabilecek.