Aşı Bulunsa da Jumbo Yok

876

Koronavirüs aşısı bulunursa bu aşıları dünyaya yaymak dağıtımı için 8 bin jumbo jet uçak gerekecek. Böyle bir uçak sayısı da yok

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Covid-19 aşının tüm dünyaya dağıtımı için 8 bin adet Boeing 747 eş değerinde kapasiteye sahip bir havayolu taşıma planı gerektiğini açıkladı. Covid-19 aşısı dünya genelinde yaklaşık 140 aşı çalışması yürütülüyor, yaklaşık 10’u insanlar üzerinde klinik deneylerde test ediliyor. IATA da şimdiden kolları sıvadı. IATA yetkilileri havayolu şirketleri, havaalanları, küresel sağlık kurumları ve ilaç şirketleriyle küresel dağıtım programı için görüşmelere başladı. Dağıtım bir kişiye bir doz verilecek şekilde planlanıyor.

Yüzyılın küresel misyonu

IATA Yönetim Kurulu Başkanı Alexandre de Juniac, Covid-19 aşılarını güvenli bir şekilde taşımak, küresel kargo endüstrisi için yüzyılın misyonu olacağı inancında. Şöyle anlatıyor; “Çok dikkatle önceden yapılan bir planlama olmazsa bu dağıtım gerçekleşemez. Bu planlamanın zamanı da şimdi.”

İlaç taşımak için kargo uçaklarındaki hava sıcaklığının 2 ila 8 santigrat derece arasında tutulması gerekiyor. Bu nedenle bütün uçaklar aşı taşımacılığına uygun değil. Hatta bazı aşılar için dondurucu dereceler gerekiyor. Bu da birçok farklı uçak tipinin de liste dışında kalmasına neden oluyor.

IATA’nın kargo bölümünden sorumlu Glyn Hughes, “Tüm prosedürleri çok iyi biliyoruz. Yapmamız gereken, istenilen miktarlara ulaşmak için kargoları büyütmek” dedi. Hughes, Güney Doğu Asya dahil dünyanın bazı bölgelerine uçuşların aşı üretimi kapasitesi kısıtlı olduğu için kritik önemde olacağını söyledi.

Afrika dağıtım imkansız

IATA, Afrika’ya aşı dağıtımının, kargo kapasitesindeki eksiklikler, bölgenin büyüklüğü ve sınır geçişlerindeki sıkıntılar nedeniyle şimdilik imkansız olduğunu ifade etti. Aşının ayrıca soğuk tesislerde depolanması gerekiyor. IATA, aşılar onaylandıktan sonra dağıtıma hazır olabilmeleri için hükümetlerin şimdiden planlamalara başlaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

IATA, “Aşılar çok değerli ürünler olacak. Dağıtımının güvenli olacağından, tahrifata uğramayacağından ve çalınmayacağından emin olmak için düzenlemeler getirilmeli” dedi